Bir Airbnb Sorusu

oldukça sade şekilde anlatmaya çalışacağım.

haziran ayına ait 4 gecelik bir rezervasyon yaptım.

toplam tutar 700 tl.

ödemeyi 2 parça olarak işaretledim.

ilk parçayı rezervasyonu yaptığım anda tahsil etti.

tahsil edilen tutar ve airbnb faturasında 350 tl yazıyorken, kredi kartı ekstremde tutar 358 tl olarak görünüyor.

bankayı aradığımda ödeme 65 dolar olarak gelmiş ve günlük kurdan çevrilerek yansıtılmış dediler.

airbnb hesabımda ikinci ödemem 30 mayıs 2019, kalan tutar 350 tl olarak görünüyor.
şimdi benden tahsil edilecek tutar 350 tl'nin 30 mayıstaki usd karşılığı mı yoksa ilk tahsilattaki bedel gibi 65 dolar mı bilmiyorum.

dolar o tarihte 4 lira olsa ve dolar olarak tahsilat yapsalar ben kardayım, dolar 8 lira olsa ben zarardayım.

ama tl ile gördüğüm tutar baz alınıp o günkü kurdan dolara çevrilirse ne zararda ne de kardayım.

bu tip bir iki parçalı ödeme yapıp prosedürün ne şekilde olduğunu tecrübe eden var mı?

Merhaba. Airbnb her zaman usd olarak tahsilat yapıyor. Yani ikinci çekimi de 65 dolar olarak yapacaklar. Usd düşerse karda, artarsa zararda olacaksınız.
Not: Bundan sonra para birimini de usd olarak seçerseniz en azından önceden ne kadar çekileceğini görmüş olursunuz.

  • sanal uyku  (08.01.19 22:45:24)