[]

Dolar Enflasyon Kadar Artmak Zorunda mi

Dolar her sene enflasyon ya da tl faiz miktari kadar artmak zorunda mı?

Bunun tersi oldugu yada daha az oldugu bir durum gozuktu mu gecmişte?


 
eksiup.com

bunun enflasyon ya da faiz ile uyuştuğunu zannetmiyorum
  • asbe  (08.01.19 16:58:04) 
Hayir. Endlasyon zaten tuketim ile gelir arasindaki uyumsuzluktan olusur. Tuketim > gelir ise enflasyon > 0’dir. doviz kuru burada yurt disi menseli tuketim yuzunden denkleme girer. Tuketimi yurtdisindan yapimca doviz kuru yerli paranin aleyhine artar. Ama yurtici tuketimi yurtici borclanarak artirsak bile (gelirimiz uzerinde) enflasyon olusur. Yani enflasyon tl kaynakli ve fx kaynakli olarak ikiye ayrilabilir. Faiz ise enflasyonun ve daha bir cok degiskenin (yani ulkenin riskliliginin) bir sonucudur. Dolari tutabilmek icin yukselir ki fiyatlar sabit kalsin. Fed’in belirledigi faiz ise dolarin abd de durup durmayacagini yani tum dunyayi etkiler.


  • twelfth  (08.01.19 17:30:48) 
Teoride, belirleyecilerinden biridir. Tüm değişkenleri sabit olarak kabul ederseniz; iki para biriminin enflasyonları arasındaki fark kendi içlerindeki değerlenme farkı kadar olmalıdır.


  • re noreno  (08.01.19 17:36:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.