[]

Yerel Seçimlere neden bu kadar önem veriliyor

iktidar partisi neden seçimlere bu kadar önem veriyor, yani bir şehri kaybedip kaybetmenin ne önemi var artik, genel yonetime sahipler artik.

neden bu kadar onemsiyorlar? kaybetselerde birkac sehir gene de olur gibi.


 
büyükşehirleri kaybetmeyi göze alamazlar. özellikle istanbulu kaybederlerse sıkıntı büyük demektir.


  • sutlu nescafe  (08.01.19 14:27:24) 
Merkezin eli kolu taşradır, illerdir, ilçelerdir. Hakimiyet alanıdır. Otoritesini ve varlığını hissettirdiği yerdir. Kaybedilen bir büyükşehir yahut ilçe, yeni yönetimle beraber yeni kimlik kazanmaya başlar, haliyle her yerde diğer partiye ait birşeyler görür ve bu da seçmendeki güç ve hakimiyet algısını kırar.

Böyle böyle iktidar partilerine olan alaka da azalacağından iktidarlar bunları kaybetmeyi göze alamaz.

Ben yerel yönetimlerin iktidarların pr çalışmaları olduğuna inanan biriyim. Recep Tayyip Erdoğan'ı "Reis" mertebesine getiren İstanbul Belediye "Reisliği"dir (eskilerin tabiri kullanılmıştır). O zaman İstanbul için yaptıkları gerçekten İstanbullu'nun arzuladığı şeylerdi. Bunlar onun için bir referans oldu. Parti kurdu, iktidar oldu. O referansla "belediyeciliği bilen insanlar" hüviyetiyle güneydoğu ve sahil şeridi hariç her yeri kazandı.

Bir tarihçi olarak şunu söyleyeyim. Her siyasi güç geldiği şey üzerine muhtaçtır ve neyle geldiyse onla gider. Tarihte darbeyle yönetime gelenler darbeyle gitmiştir, doğal yollardan gelen genelde doğal yollardan gitmiştir. Bu iktidar, belediyecilik referansı ve ekonomik kriz üzerine geldi. Bu ikisi zedelenirse sonu getirir.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (08.01.19 14:33:09 ~ 14:34:35) 
Belediyeler ulkeye para getiriyor bir yandan da, ornegin sehre turizm cekebilirsen otelciler, isletmeciler para kazanir.


  • Traveller  (08.01.19 15:36:55) 
Belediye bütçelerine oluk oluk para akıyor da o yüzden. Tayyip ülkeyle alakalı para eden her kurum için, örneğin her sokağa partilerden bekçi seçilecek olsa ve ona vergilerden gelecek parayla bir bütçe ayrılacak olsa, onu bile almak için gece gündüz miting yapar. Siz bu zatı hala tanıyamamışsınız.


  • fobfilm  (08.01.19 15:40:37 ~ 15:44:22) 
istanbulu kaybedersen türkiyeyi kaybedersin. en çok vergi veren ekonominin döndüğü bir şehiri kaybetmek iktidarı kaybetmek gibi bir şeydir. taşra bu hükümetin eli ayağı her şeyi. taşrayı kaybederse tüm gücünü kaybeder. anadoludaki ücra bir ilçenin ücre bir kasabasına tek muhtarla ulaşabiliyor bu hükümet.

istanbul hariç çok darbe vuracak şehir az. mesela ankarayı kaybettiler gibi duruyor, kaybedip çok ağır yara verebilecek şehir sayısı az.
  • mikahakkinen  (08.01.19 16:05:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.