[]

Aci durumlarda kan vermek

Kızılay'a 3 ayda bir kan bağışı yapıyorum düzenli. Süre dolmadan yeni bağışa sistem müsaade etmiyor. O yüzden internetteki kan duyurularına hiç bakmıyordum da kafama takıldı Kızılay'ın bu kuralı orada da geçerli mi? Acil bir hastaya kan vermeye gitsem en son 1 ay önce bağışladım diye almamazlık ederler mi?
 
Ederler tabii ki.


  • cakabo  (07.01.19 15:31:27) 
almamazlık ederler. almıyorlar.

peki ben de bir soru sorayım. yalan bilgi verip, kendi başımıza gelecek olan riski de göze alıp bağışlarsak, alınan kanda bir eksiklik olur mu?

yani hastaya verilecek kanın, bizim vücut tam toparlanmadığı için ihtiyacı karşılayamama durumu olur mu, ne bileyim bazı hücreleri yeterli değildir falan?

kan bağışı yaptım, 1 ay sonra annem rahatsızlandı, kan istediler, kendi anneme kan veremedim. bana ne olursa olsun yeter ki anneme kan vereyim diyip "son üç ayda kan bağışı yapmadım" diye yalan bilgiyle bağış yaparsam, alınan kanın annemin ihtiyacını karşılamama durumu olur mu yani?
  • kibritsuyu  (07.01.19 15:40:22) 
Tıptan bağımsız cevap veriyorum; hastanın ihtiyacını karşılamayacaksa bizim de karşılamaması gerekirdi.

Olay tamamen kan verdikten sonra alyuvarların yeniden üretilip vücudun ihtiyacını tam kapasite karşılamasıyla ilgilidir.

Kan verdikten bir ay sonra tekrar verince bu sefer alyuvarlar iyice azalıp kritik organlara oksijen taşıyamayabilirler özellikle efor durumunda. Sonra gelsin kalp krizleri.
  • sumuklurakun  (07.01.19 15:46:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.