Besim Tibuk’un savunduğu anlamda liberal olan bir ülke var mı?

Kendisine aşina olanlar günümüzde ya da geçmişte ülkelerin yönetim şeklinde bu şekilde liberal olan ya da bu bakışa kendini yakınsayan ülke ya da ülkeleri örnekleyebilir mi?

Örtük bir kapitalizm tarifi değil mi aslında Besim Tibuk liberalizmi? Vurgusu en temelde ve öncelikli olarak ekonomiye dayanan, tarifini sürekli çoğulcu ekonomiyle örnekleyen kişisel bir liberalizm okuması aslında Besim Tibuk’un tanımladığı liberalizm.

Besim Tibuk'un liberalizm tarifinde en temelde hukuk devleti, basın özgürlüğü ve sivillik (bugün belki çok önemli gelmiyor ama o zamanın şartlarında sivillik çıkışı yapmak epey cesaret istiyormuş :)) var. Tibuk'a göre bu üç şey olmadan zaten ekonomik kalkınma mümkün değil. Siz bence Tibuk yerine Özal'ı tarif etmişsiniz :)

Tibuk'un ekonomik modelinde en katıldığım fikirlerinden biri Türkiye gibi küçük-orta-aile girişimi dolu bir ülkede devletin bu insanların boğazını sıkmaktan vazgeçmesini savunması. Diğeri de devletin girişimci olması yerine denetleyici olması. Ki bu iki açıdan dünyadaki tüm gelişmiş liberal demokrasilerle benzer görüşleri savunuyor.
  • bruce mclaren  (05.01.19 21:18:53 ~ 21:20:11)