bu adam bas mı bariton mu bas bariton mu? (atatürk'e benzeyen adam)

youtu.be

edit: konuşmadaki sesini soruyorum zaten. şarkı sesi elbet farklı oluyor.

konuşma ile anlaşılacak birşey değil bu. sesin aralıkları esnekliği genişliği hacmi rengi vs şarkı söyleme anı ile konuşma anında başka oluyor. bir tenor bile konuşurken bariton kadar aşağıdan konuşabilir ama konuşma olarak benim düşüncem bu adam bas baritondur.

  • total paranoia  (05.01.19 01:55:18)
bas gibi geldi bana. atatürk de bildiğin tenor aslında.

  • prasinos  (05.01.19 01:59:39)
bariton oluyor bu abimiz. bas için bunun biraz daha aşağısı lazım. sabah sabah işim yok analyzer ile baktım. 105-120 Hz arasında konuşuyor. Bu da G#2 - B2 arası bir yere denk geliyor ki bir adama bas demek için 80-90Hz'i falan görmek lazım.

Al sana bariton olduğu kesin olan bir adamın konuşma sesi: www.youtube.com
  • alperz  (05.01.19 08:08:21)
alper, konuşma bariton ama pese iner gibi geldi sesi :)

  • prasinos  (05.01.19 11:12:24)
İner inmesine de konuştuğu bölge basın bitmeye yakın olduğu ama baritonun ortasında bulunan bir bölge. Ondan bariton diyorum.

  • alperz  (05.01.19 11:41:29)
bak burada da bas var: www.youtube.com

kafa karışıklığı kayıttan kaynaklanıyor olabilir. bas frekanslar çok yüksek. (bkz: proximity effect)
  • alperz  (05.01.19 13:06:35)