[]

İnsanlar neden yalan yere topluma korku salmak ister?

Az önce whatsapp'dan gelen mesaj:

"Bu gece, 00: 30-03: 30 telefonu, cep telefonunu, tableti vb. Kapatmayı ve vücudunuzdan uzak durmayı unutmayın. Singapur TV bu haberi duyurdu. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin Bu akşam 00: 30'dan 03: 30'a kadar gezegenimiz çok yüksek radyasyona sahip olacak. Kozmik ışınlar Dünya'nın yanına gelecek. O halde, lütfen cep telefonunuzu kapatın. Cihazınızın vücudunuza yakın olmasına izin vermeyin, size çok büyük hasara neden olabilir. Buna inanmıyorsanız, Google ve NASA BBC Haberlerini kontrol edebilirsiniz. Bu mesajı sevdiğiniz herkese gönderin."

İnsanları böyle bir yalanı uydurmaya iten motivasyon nedir? Ne elde ediyorlar karşılığında? Bunun kime ne faydası var? Bazı insanlar saflığından, teknolojiye uzak oluşundan inanıp paylaşıyorlar. Paylaşanları yargılamıyorum. Bu metni yazan, böyle bir yalan kurgulayan kişinin zihnini merak ediyorum.

 
Issiz ergenler iste. Yetiskin akli basinda normal insanlar olarak dusunme onlari. Gecen bir belgesel vardi, insanlari internet trolu olmaya iten guc nedir diye bulursam paylasayim.

Asil sorun 3 - 5 kisinin ortaya attigi yalana inanan milyonlarda.
  • Traveller  (03.01.19 20:30:06 ~ 20:30:30) 
Bence kendi de inanıyo buna.


  • Delay Fuze  (03.01.19 20:32:06) 
bu mesajı bilmiyorum da
işte bu yogiymiş, meditasyoncuymuş, reikiciymiş bazı ablalar var (bazı ablalar derken ankaranın en namlı salonlarında ders veren ismi cismi bilinen kişilerden bahsediyorum)bunlar hep böyle bi
işte enerji zinciri oluşturuyorlar
mars retrosunda bilmem ne orucuna giriyorlar (unuttum adını)
böyle bir mesaj zincirleri var herkes birbirine atıyor, hayde canlar kapatıyoruz telefonları inzivaya, dünyayı koruyorlarmış enerji kalkanı oluyorlarmış filan

duydum yani bu ablalardan böyle şeyler.bunlardan birine girmiş olabilirsiniz, fark etmeden.
  • niye ama  (03.01.19 20:33:25) 
Çünkü kimsenin araştırma yapmayacağını biliyorlar.


  • [GODDARD]  (03.01.19 20:51:59) 
Bunu ben de merak ediyorum ve genelde bana gelen bu tür mesajlar hep dayı, hala, babam gibi 50+ yaştan oluyor.
Tepki göstrince de "dikkat etsen ne olur, hepi topu bir gece telefonun kapalı kalsın işte" diyorlar.
Geçen mesela "821 yılda bir denk gelen beş tane hafta sonu şöyle merkür" falan diyordu, sadece takvime açıp bakarak mart 2019'da beş tane hafta sonu olduğunu gördüm. Gerçekten çok garip geliyor bana da.
  • mor bembombom  (03.01.19 23:08:39) 
cahil oltası işte. paylasanlara acıyorum


  • hasmetizm 2046  (04.01.19 07:42:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.