[]

bir hava yolu şirketinde uçak sahibi olmak vs taksi plakası sahibi olmak

merhaba millet merak ettiğim birşey var
Türkiye de bir havayolu şirketinde bir uçak sahibi olmak ya da 20 uçaklık bir filoda %5 hisse sahibi olmak istanbulda kaç taksi plakasına denk gelir?
böyle bir kıyaslama yapmanın pek mümkün olmadığını biliyorum ancak taksi plakası sahipleri arasında bu güçte olan var mıdır? mesela 100 plakası olan biri?

kaba olarak hesap yapılabilir mi?

 
taksi plakası gibi gayri mesrunun bol oldugu bı ortamda defter kayıtları pek bısey ıfade etmeyecektır. brırılerı adına gorunen plakalar baska bırılerınındır. o nedenle de 100 ne ki diyebiliriz.


  • bryan fury  (28.12.18 21:23:39) 
uçağın ne olduğuna göre değişir. yeni kasa boeing 737 veya airbus a320'nin aylık kirası 400 bin dolar civarında. yani taksi plakasına verdiğin parayı 1 ayda kazanıyorsun. uçak eskiyse fiyat düşüyor ama o kadar da değil. 20 yıllık uçağı da 150 bin dolara kiralarsın. jumbo jetlerin kirası aylık 1,5 milyon dolar civarında.

business jet diye tabir edilen küçük uçaklar genelde saatlik kiralanıyor. saati 2 bin dolardan başlar 20 bin dolara kadar gider. taksi maksi hikaye yani.
  • prasinos  (28.12.18 22:00:33) 
işte demek istediğim iki cevapla çıkıyor. adamın belki de 100 den fazla taksi plakası var. yani bu kadar zengin bir insan uçak sahibi olabilir. havayolu şirketi sahibi olabilir. boing 737 sahibi olabilir ancak bu kişi bunlar yerine taksi plakası sahibi oluyor. mafya oluyor. kar marjı mı yoksa küçük yerlerin kıralı mı olmak istiyor? ve neden taksiler iğrenç?


  • hoot  (29.12.18 03:33:28) 
çünkü vizyonu o kadar. çünkü kendi bildiği çöplükte horoz olmak istiyor. mesela başaran holdingin sahibisindir, kızın -nur içinde yatsın- jetinle dubai'ye gider. ağaoğlusundur ortanca hanım gibi avam bir cümle kurarsın.


  • prasinos  (29.12.18 11:04:52) 
bu tur hacmi buyuk işleri siyasetten bagımsız da dusunmek cok dogru degil. 1 kişi 100 plakayı siyasetten bagımsız toplayabilir mi?

bunun yanında tabi, ulkenın serbes piyasa olması gumrugun kalkması gelişmeleri de o kadar uzun boylu degil. thy dısında nasıl ucak alabiliyorsun, alıyorsun bi de baska yer ekiraya verip para kazanıyorsun? bunu yapabilecegin yasa bile yoktu, bunun vergisini hesaplayack maliye yoktu gibi gibi.
  • bryan fury  (02.01.19 15:44:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.