kamerada planlı eskitme

akıllı telefonların hızları konusundaki planlı eskitme geyiğinin, telefon kameraları için de geçerli olduğunu düşünüyorum. bu konuda herhangi bir araştırma vs. var mı?

siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Olmasa sasiririm. 4 sene once cincik gibi foto ceken telefon odaklanamaz hale geliyor zaman icinde simdi komple blur cekiyor.

  • bos gezenin bos ustasi  (28.12.18 19:49:37)
planlı eskitmenin ne olduğunu biliyorum da nasıl bir performans düşüklüğünden bahsediyorsun ? uzun kullanımda kameranın koruyucu camı çiziliyor ve fotoğraflar net çıkmamaya başlıyor, arka kapağı ya da camı değiştirince düzelebiliyor

  • freebird5406_2  (28.12.18 19:55:19)
günümüzde hemen her üründe planlı eskitme uygulanmaktadır.
günümüz teknolojisi ile ürünler şu anki halinden en az 10 kat daha uzun süre dayanacak şekilde üretilmesi mümkün.
özellikle kalitesiz üretiliyor.
birde şu var tabi.
her ürün 10 kat uzun dayansa dünya ekonomisi çöker. dünya ekonomisi her sene %20 küçülür muhtemelen. sonuçları ne olur tahmin edemiyorum.
  • aslindasorunumpsikolojik  (28.12.18 20:01:44)
O zaman bize telefon yeni alınmışken çekilen bi fotoğrafla aradan önemli bi zaman geçtikten sonra çekilen fotoğrafları göndererek bu iddiayı kanıtlayabilirsin.

Kanıtlamak çok basit go on.
  • Delay Fuze  (28.12.18 20:07:21)
kameranın önündeki cam zamanla çiziliyor ve yıpranıyor. zaman içerisindeki fotoğraf kalitesinin düşmesini ben buna bağlıyorum.

  • mayday  (28.12.18 20:30:25)
@freebird5406_2: yazılımsal bir eskitmeden bahsediyorum.

@mayday: pek çok kamera camı artık safir kristal, elmastan sonraki en sert materyal. yani çizilmiyor.
  • avianthem  (28.12.18 20:44:27)
Avianthem o yalan kardeş.
Iphone kamera camlarımız safir diyordu ama yalan çıktı.
m.youtube.com
Aynısı 7 8 10 10s falan alayı için geçerli.
  • bos gezenin bos ustasi  (28.12.18 21:04:10)
@bos gezenin bos ustasi: o zaman şöyle diyeyim. ben telefonuma gözüm gibi baktığım için sıfır çizik kamera lensinde.

yine de kötü çekiyor sanki ilk zamanlardan.
  • avianthem  (28.12.18 21:28:36)
Yazilimsal olarak eskiyor evet, muhtemelen sensorun hassasligi da bozuluyor.

En cok iphone'larda gozleniyor bu durum.
  • acemi  (28.12.18 21:42:08)
Hem arkadaşların dediği gibi fiziksel olarak yıpranma buna ek olarak aşırı ısınmada bir faktör.

  • deligine yuvarlanmis tavsan  (31.12.18 09:46:14)