[]

Bulunduğum sitedeki hayvan düşmanlarına karşı ne yapabilirim?(Hak-hukuk)

Merhabalar, ikamet ettiğim sitenin büyük bir kapalı garajı mevcut yaklaşık 1000m2 kadar büyük bir garaj. soğukta üşüyen 3-4 tane kedi var içeri sığınıyor. Kimseye de zararı yok, ne zaman görsem bi köşede uyuyorlar sessizce. Hatta garajda bile üşüyor olacaklar ki oldukça büzüşüyorlar. Birkaç komşu var, bunlara oldukça karşı. Site whatsapp grubunda terör estiriyorlar. Gidin evinizde besleyin çok meraklıysanız, ben hayvanlardan korkuyorum oğlum korkuyor, mikroplu onlar vs. diye bir de çirkef ve medeniyetten uzak bir üslupla yazıp ortamı domine ediyorlar. 100 hanelik bir site ve sitedeki hayvan severler de bunların mahalle ağzıyla dalaşmak istemediği, huzur kaçsın istemediği için olaya karışmıyorlar. Site yönetimi ise abi takmayın onları diyip geçiyor. Sağ olsun insanlıkları var o konuda. Bu konuda özellikle hukuksal bir mücadele vermiş biri var mı veya beni farklı şekilde yönlendirebilecek olan? zira o 3-4 hayvanın oradan çıkması ancak bir "zor" ile olur. bu açıktan da giderek özellikle hukuki bir dayanak da arıyorum.

p.s: yer istanbul avrupa yakasında


 
Hukuki olarak hayvanlara zarar verilmediği sürece herhangi birşey yapmamasınız. O kedileri sahiplendirmek yada belediye hayvan barınaklarına haber verip aldırabilirsiniz. Nette hayvanseverler ilgilecek sahiplecek bir çok kişi. Yapmaya çalıştığınız mücadelenin kediler açısından faydası yok. Bizim de sitede terk edilmiş Şirin bir kedi vardı insanlardan korkuyor ve kaçıyordu, çocuklar ona barınak ve mama verdi. Sonra nette sahibi arandı bulunamayınca hayvansever gruplarına ilan açtık kedi sahiplendirildi. Kedi adına çok mutlu oldum kış günü sıcak yuvasında kalıyor şimdi.


  • Fritz-X  (28.12.18 09:37:41) 
haytap'ın bu konuyla ilgili bir yazısı vardı. iş yerinde sitesi açılmıyor malesef. sitesini bir araştırın derim. hayvanlara zarar vermekle tehtid eden birini orman ve su işleri bakanlığına bağlı mercilere şikayet edebiliyorsunuz diye aklımda kalmış.


  • argent dawn  (28.12.18 09:46:21) 
Barınakların durumu çok kötü dedikleri için barınak seçeneğini eleyin derin.

Yasal yolları araştırırken Belediye ile konuşup, kendiniz yapıp ya da site yönetiminde çok sıcak olacak kedi evlerini uygun bir yere koydurun. Kediler buraya alışırsa en azından çözüm olabilir uzun vadeli diye düşünüyorum.
  • kaset  (28.12.18 09:53:42) 
O 3-4 hayvanı aşılatın ve birer tane pire tasması takın, böylece hem "mikroplu onlar,tehlikeli" lafına cevabınız olur hem de ilerde hayvanlara yönelik olumsuz bir hareketlerinde cezası farklı olur.


  • kambek  (28.12.18 10:30:18) 
hayvanları aşılatın-kısırlaştırın-pire tasması takın +1. sitedeki hayvanseverler para toplarsanız kişi başı çok çok cüzi bir miktara gelir. böylece belki psikopat ruh hastalarına bahane bırakmamış olursunuz.


  • jangbogo  (28.12.18 10:55:02) 
aşılatma pire tasması vs. gibi detaylar hiç aklıma gelmemişti süper oldu bu. peki bu kediler arada çöpe gidip beslenip geri dönüyorlar garaja. bu durumda da etkili olacak mıdır?


  • nitroyouthenergy  (28.12.18 15:52:55) 
kedi istemezükçü kekoların çocukları garaja inip o kedilerin tüylerini yalamıyorsa hiçbir şey olmaz, yeter. Önemli olan parazit ve kuduz, pire tasması ise yalandan duracak zaten pek işe yaramaz maksat boynunda tasma olsun sahipli gibi dursun.


  • kambek  (28.12.18 16:07:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.