Bilgisayar işlemcisine %5 kadar yük vermek istiyorum ama nasıl?

bilgisayarımın işlemcisi intel i7-6700hq. yüksüz çalışırken "coil whine" denen (git: www.youtube.com şu vidyodaki gibi çok tiz cızır cızır sesler çıkarıyor. internette baktım bu işlemciye sahip her bilgisayarda bu ses var. sesin işlemciden geldiğine %100 eminim bu arada.

özellikle gece çalışırken sessiz ortamlarda beni çok rahatsız ediyor. kafayı takmış vaziyetteyim odaklanamıyorum ses yüzünden başka bir şeye.

bilgisayara %5 %10 arası hafif bi yük verince ses kesiliyor, işlemci boşa düşünce ses gelmeye devam ediyor. bu kadar hafif bir işlem yükünü nasıl verebilirim?

Coil whine bobin ıslığı demek. İşlemcide bobin olmadığına göre ya fanınız sürtüyor, ya da benim tahminime göre ekran kartından ses geliyor siz yanlış anlıyorsunuz. Ekran kartını kısıtlamak kolay. işlemciye voltaj sabitleyerek bir şeyler yapılabilir.

  • bahoho  (27.12.18 18:27:06)
K işlemcisi sanmıştım. eğer laptoptaysanız hdd ye baktınız mı benim laptop hddsi de cızırtı yapıyor bu arada.

  • bahoho  (27.12.18 18:28:21)
evet haklısınız yaygın adı o olduğundan öyle dedim. fan sürtmüyor ses direkt işlemcinin içinden geliyor. laptop olduğundan ve işlemci unlocked olmadığından oc ayarlarına giremiyorum.

  • sormayageldim  (27.12.18 18:29:51)
ssd kullanıyorum hocam. sesin işlemciden geldiğine %100 eminim....... www.google.com

  • sormayageldim  (27.12.18 18:31:03)
geliyor işte hocam bilmiyorum. telefonu da sessiz ortamda kulağınıza dayayıp işlem yaptırırsanız telefonun işlemcisinden de ses geliyor

  • sormayageldim  (27.12.18 18:35:02)
hepsini denedim komple fanı %0 hızda çalıştırınca da ses geliyor. linke tıklarsanız anlayacaksınız

  • sormayageldim  (27.12.18 18:36:26)
işlemci ses yapmaz, ona güç veren elemanlar falan yapar o sesi. işlemciye yük bindiğinde sesi duymanız bu yüzdendir.
güç yönetimi - gelişmiş güç ayarları - güç yönetimi seçeneklerinden minimumu değiştirince bir şey değişiyor mu acaba?

  • gkhncnzdgn  (27.12.18 18:41:31 ~ 18:41:59)
prime95 falan calistir. islemciyi de limitlersin sabirim onunla.

  • alperz  (27.12.18 18:41:33)
@
gkhncnzdgn yük bindiğinde değil yüksüz olduğunda ses yapıyor o yüzden hafif yük altında çalışmasını istiyorum ısınmadan. deneyeyim onu şu an %100 min

  • sormayageldim  (27.12.18 18:44:33)
pardon, tersini düşünmüşüm ama belki etkisi olur yine de.

  • gkhncnzdgn  (27.12.18 18:50:13)
@alperz prime95 işimi görecek sanırım ama 2 worker seçtiğim halde %100 çalıştırıyor cpuyu. daha az yükü nasıl ayarlayabiliriz?
edit: 1 worker ile %17 yük bindiriyor fan çalıştırıyor bu haliyle biraz daha düşürmem lazım

  • sormayageldim  (27.12.18 18:53:20 ~ 18:56:45)
meraktan youtube yorumlarını okurken şuna denk geldim;

-- spoiler ---

No it has nothing to do with fan, PSU charging or whatever, when I scroll in IE/Chrome, it get even more noisy. Very annoying.

Reply 1
SamseDK
SamseDK1 year ago

I had that noise when i scrolled down and up once, I just uninstalled realtek sound drivers, and it was gone.

--- spoiler ---

benim naçizane düşüncem de, wireless adaptörleri de bu tip sesler çıkarabiliyor. wireless'ı bir kapatıp çalışın bakalım devam ediyor mu aynı sesler?
  • makbur  (27.12.18 19:50:14)
denedim hocam olmadı. blogs.msdn.microsoft.com şu program işimi çözdü. istediğim yükü verebildim

  • sormayageldim  (27.12.18 23:38:38)