Markette satılan yumurtadan civciv çıkabilir mi?

Bugün bi videoda gördüm de eleman bıldırcın yumurtasını uygun nem ve sıcaklıkta bekletip 10 yumurtadan 1 tanesinden bıldırcın çıkarttırıyor.

Bu mümkün mü? Evetse tavuk için de mümkün mü?

pek sanmıyorum. hem o tavukların olduğu bölgeye bir horoz girme ihtimali zayıf hem de yumurta oldukça uzun süre soğukta taşınıyor.

  • orpheus  (23.12.18 23:39:06)
Yumurtalar döllenmediyse mümkün değil, endüstriyel tavukçulukta/hayvancılıkta markete gelmesi çok mümkün değil bu yumurtaların ama arada kaçtığı olabiliyor sanırım.

  • angelus  (23.12.18 23:58:48 ~ 24.12.18 00:01:23)
Marketten değilde bakkaldan alinandan çıkmıştı

  • all girls dream  (24.12.18 00:02:15)
Bir yumurtadan civciv çıkabilmesi için o yumurtanın döllenmiş olması yani tavuklarla horozun bir arada bulunuyor olması gerekir. Bu da köy yumurtalarında ve belki gezen tavuk yumurtalarında mümkün.
Döllenmiş yumurtadan civciv çıkabilmesi için yumurtanın 20 gün süreyle belirli ve sabit ısı ve nem ortamında tutulması ve belirli aralıklarla çevrilmesi gerekir ki bu da ancak kuluçka makineleriyle mümkün.
Konunun heveslileri için şu şekilde küçük, 7 yumurtalık kuluçka makineleri de var. Ancak bu küçük makineler çevirme işlemini yapmıyor. O işi saat kurup kendiniz yapmanız gerekiyor.

www.youtube.com
  • oguz altun  (24.12.18 00:28:34)
Bıldırcında çıkma ihtimali daha yüksektir, çünkü tavuk yumurtası gibi profosyonel üretimhaneler değil de daha bireysel işletmelerde elde ediliyor bıldırcın yumurtası.

Sürünün içinde gözden kaçmış erkek varsa denk gelebilir.

Ama tavuk yumurtasında çok çok zor, çünkü daha civcivken horozlar ayrılıyor yumurta üretim merkezlerinden.

Gözden kaçsa da daha cinsel erişkinliğe ulaşmadan horoz belli olur ayrılır.

Horoz bir tavukla çiftleştikten sonra tavuğun bir hafta on gün kadar yumurtladığı yumurtalar döllü oluyor, belki araya bir horoz karıştığında bu süreyi göz ardı edip risk alıyorlardır.

Fakat yumurtalar dolaba girdikten sonra döllü de olsa bir daha civciv çıkmıyor.

Döllü olsa da civciv çıkarmak için uygun ortam gerekli, marketten alınan tavukta gerçekten imkansıza yakın.
  • John Bloor  (24.12.18 09:46:34)