''yaşa göre standardize edilmiş hız'' ne demektir?

prntscr.com

bu tabloyu anlamaya çalışıyorum. çok makbule geçer. teşekkür ederim.

çeviri hatası muhtemelen rate, oran.

  • niye ama  (22.12.18 22:41:23)
@niye ama, oran olarak kabul edersek ne anlama geldiğini açıklayabilir misin? örneğin uterus serviksindeki 4.5 ne ifade ediyor? Bilal'e anlatır gibi.

  • Corrigan prefers beer  (22.12.18 22:58:40)
burada 2 önemli husus var
1- toplumlarda nüfus dağılımları farklı farklı
bu nedenle aynı hastalık x toplumunda %3 görülürken y toplumunda %10 oranında görülür demek, (prevelans) özellikle de o hastalık mesela ileri yaşta çok görülen bir hastalıksa ve iki toplumdan biri daha yaşlı bir toplumsa karşılaştırmanın sağlıksız olmasına neden oluyor. işte o yüzden standart bir 100.000 kişilik nüfus alınıyor -burada dünya standart nüfusu dediği o >>bu nasıl belirleniyor açıp okumak lazım ben de bilmiyorum. sonra işte bizim baktığımız ülke (burda türkiye) şayet bu standart nüfus ile aynı dağılıma sahip olaydı o zaman bu ülkede görülen a b c özelliklerinin oranları ne olacaktı, diye bakılıyor: yani o ülkedeki ölçülen vaka sayıları belli bir formülle standart nüfusa uyarlanıyor. buna da age-adjusted rate deniyor.

2- o görülen 43- 4 rakamları 100.000 nüfustaki vaka sayısı..ama bu sayılar bana az gibi geldi. yani benim bildiğim 100.000'de 100lerde filan meme kanseri bizde fazla düşük, buraya göre.
  • niye ama  (22.12.18 23:35:07)
tani konulmasi, kayda alinmasi hizi muhtemelen. rapora baktigimda anladigim bu.

  • e haliyle  (22.12.18 23:35:15)
  • efx  (23.12.18 01:09:49)