[]

yavru kedide mantar

Özet: Yavru kedişte mantar oluştu bir hafta günde yedi sekiz gram itraspor verdim, bir hafta aradayız önceki gün mantar şampuanıyla yıkayıp exoderil sprey sıktım, sırtındaki lezyonlar kuruyor gibiydi şimdi baktım yara olmuş sanırım yalayarak falan kabuğunu kaldırmış. Başka bir şey olabilir mi ya da yapmam gereken bir şey var mı?

Üç hafta kadar önce sokaktan kurtarılmış, iki ay veterinerde kalmış tek gözü görmeyen bir bebiş sahiplendik, ikinci gün alnında yara çıktı, önce anlamadım, sonradan mantar diye düşünüp veterinere götürdüm, bir hafta kültür beklerken yayılıyor dememe rağmen ecosin harici herhangi bir tedavi vermediler, bana bulaştı diğer kediye bulaşmasın diye zavallıyı tecrit ettik, aldığım veterineri önceden ne kapmıştı belki onunla alakalıdır bu arada ona göre bir şeyler yaparım diye sormak için aradığımda bozuk mal satan esnaf gibi biz verdiğimizde hiçbir şeyi yoktu siz bozmuşsunuz deyip kapattı (veterinerden aldığımda görmeyen gözünün üstünde lezyon başlamıştı ama ben onu gözündeki enfeksiyondan iz kaldı sandım, muhtemelen vazgeçerim diye söylemedi), sürekli bizim veterineri arayıp üreme oldu mu bakın yayılıyor dedim bişey olmaz daha üremedi diyip durdular en son beşinci gün bakmaya gittim trikofit (sanırım rubrum ama çok yeniydi emin değilim) gibiydi, biz sizi ararız iki güne dediler, aramadılar yine elli kere ben arayıp anca trikofit cevabını alabildim, itraspor vereceğiz dediler (kgye 5 gr), sinirlendim gidip eczaneden aldım kendim başladım. Hal böyle olunca da çok zorda kalmadıkça bu insafsızlara çok başvurmama kararı aldım. Mantarı geriliyor gibi ama yara olunca bi panik oldum, çok yayılmıştı kabuk kabuk olmuştu onu kaldırdığı için diye düşünüyorum ama bilginiz varsa sizden yardım istiyorum. (mantar olduğu için yaraya şimdi hafif bir antibiyotik falan da süremedim, eğer tahminim gibiyse sanırım yarın baticonla temizleyeceğim)
Bendeki lezyonlar exoderil ve mfuroyla bayağı iyileşti, doktor da zaten muhtemelen sıkıntılı bir mantar olmadığını söyledi, biraz da ona dayanarak onunkilerin de iyileşmekte olduğunu düşünüyorum.

Zibidiye kıyamıyoruz, kaç gündür salonda tek uyuyor, bir an önce iyileşse de aramıza alsak, yanına gidince nasıl mutlu oluyor eşek.

 
kendi kendinize kediye itraspor mu başladınız ? amaç kediyi öldürmek mi hocam ? veteriner mantar üremesine bakar o sırada da dadece yıkama verir. mantar testi zaten 3 haftada çıkar üreme olup olmaması

eğer üreöe var ise ve itraspor kullanacak ise önce karaciğer değerlerine bakılır itraspor kullanabilir mi diye, itraspor çünkü direk karaciğere zarar verir. en az 4 hafta itraspor kullanılır ve bu arada da kan tahlili yapılır karaciğer ne durumda diye. itraspor verilirken ek olarka da karaciğer koruyucu verilir kediye!!!

siz bunlara yapmadan direk kafanıza göre itraspor mu başladınız ? kediyi sokağa bırakın, yaşama şansı daha artar
  • oscar  (22.12.18 22:35:41) 
@oscar yani saldırgan üsluba gerek yok açıkçası bol bol ünlem kullanarak cahil olma ihtimalimden korkup uyarmaya çalıştığınızı düşüneceğim iyi niyetle, tıp okuyorum itrakonazol en az riskli antifungallerden biri, bunu ayrıca makalelerden Vs de baktım kediler için, salt insan farmakoloji bilgimle karar vermedim. yemesini içmesini enerjisini hareketlerini sürekli takip ediyorum. Derideki mantar dışında gayet enerjik sağlıklı. İlk bir hafta öncesinde de kan tahlili yapıldı değerler normal, kaldıramayacağını düşünecek bir sebep olsa ben vermem ilacı. Itrasporu veteriner söyledi kendim karar vermedim, vücuduna oldukça yayıldı sistemik tedavi olmadan geçmesi pek mümkün değil, epikrizinde de çok ciddi antibiyotik tedavisi var uzun süre, mantar olmadığını düşünmek için fazla neden kalmıyor, ayrıca da dediğim gibi baktım zaten trikofit gibi görünüyordu ben gittiğimde.

Kafamıza göre değil efendim merak etmeyin
  • tepsi degilim ben  (22.12.18 23:22:51) 
yok hocam benim kedimde de mantar var, kurtulmuştuk tekrar başladı. 2. sefer antibiyotikten sonra başladı. kediyi düşündüğümden sert çıkmış olabilirim


  • oscar  (23.12.18 02:55:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.