Ücretsiz izin sigortalılık süresine sayılıyor mu?

Devlet memurlarının aldığı 1 yıllık ücretsiz izin sigortalılık süresinden sayılıyor mu? Yani ücretsiz izin alınan 1 yıllık dönemde kişi yine sigortalı oluyor ve sigortası devlet tarafından ödeniyor mu?

1 yıl ücretsiz izin kullanan kişi 1 yıl daha geç mi emekli oluyor?

Daha da netleştirmek adına;
10 yıllık devlet memurunun, direkt istifa edip 5 yıl sonra görevine geri dönmesi ile, 1 yıl ücretsiz izin kullandıktan sonra istifa edip istifasından 4 yıl sonra görevine dönmesi arasında bir fark var mı? Bu iki durum arasındaki fark emeklilik süresini, yaşını, primini vs. etkiler mi?

konunun uzmanı değilim ama bir devlet memuru olarak cevap vereyim. 1 yıl ücretsiz izinde devlet senin hiçbir sigortanı ödemiyor, hatta gss primini kendin yatırmak zorundasın ücretsiz izin döneminde. emeklilik meselesi ise yaşına, ne kadar çalıştığına ve hangi tarihte işe başladığına göre değişir. ama eğer emekli maaşı alacağın tarih açısında soruyorsan etkilemez çünkü sanırım yaşın itibariyle en erken 60 yaşında emekli olabilirsin.

  • benim de soyleyeceklerim var  (21.12.18 22:14:37)
Ücretsiz izninde sigortan yatmaz ama zaten yaş bekleme muhabbetinden dolayı çok anlamı yok.
ancak ilginç bir şekilde gss sigortan yatıyor, yani sağlık sistemini sigortalı olarak kullanabiliyorsun.

  • alicandan  (22.12.18 01:01:43)