Google.com Domaini Bosa Duser mi?

14.09'da suresi dolacak. O gun pc basinda beklesem bi ihtimal kapabilir miyim?

Otomatik yeniliyordur.

  • angelus  (20.12.18 17:28:31)
  • tepedeki psychedelic adam  (20.12.18 17:28:34)
Tr’de Bir dönem takıldığım bir sitede olmuştu böyle bir şey. En az 10 bin ederdi. Olmaz ama, neden olmasın. En azından teorik olarak.

  • runagain  (20.12.18 17:34:15)
Sirketin en degerli varligina yillik 10 dolar odemeleri cok ironik :)

  • brkylmz  (20.12.18 17:35:16)
sirketteki domainci basinin o tarihte internete girmesini onlersen neden olmasin?

  • mayeskuel  (20.12.18 17:49:27 ~ 17:54:51)
evet hatta geçen senelerde bu olay gerçekleşti ama sonradan geri aldılar :)

www.milliyet.com.tr
  • false pretension  (20.12.18 17:55:56)
@false pretension

ahahsdhasd tek olmadigimi bilmek guzel.

"Aynı durum 2003 yılında Microsoft’un da başına gelmişti. “Hotmail.co.uk” adresinin domain yenilemesini yapmayı unutan şirket, daha sonra adresi satın alan kişiden isimlerini geri almıştı."

hani .com hepimizindi? hani alanin elinde kalirdi? koca bir yalanmis hepsi.
  • brkylmz  (20.12.18 18:07:00 ~ 18:09:10)
bi şansını dene ama yalnız olmadığını bil :)

  • false pretension  (20.12.18 18:28:49)
Nasıl gördün merak ettim.

Whois.domaintools.com/google.com

Buraya bakınca 21 Şubat 2018 de domain yenilenmiş 15 Eylül 2020 ye kadar.

Ki 15 Eylül 2020 de domaini uzatmasalar bile domain firması Google a bildirir kardeş domaini almayacak mısın diye ardından 2 aylık bir süreç falan var. Ancak ondan sonra alınabilir.

İsmine ait domaini alacağım diye her gün whois çekip Allah'ım nolur domaini uzatmamis olsun dedim eski sahibi.
  • blue eyes white dragon  (20.12.18 23:35:27 ~ 23:46:49)
milliyet haberi yalan, yanlış artık nereden aldılarsa. oradaki olayda eleman googleın yeni registar olma döneminde paneli kurcalarken bir hata buluyor. hiçbir zaman gerçekten sahibi olmuyor sadece panelde öyleymiş gibi görünüyor hatadan dolayı.

bununla birlikte düşse de kapamazsın. kamyon dolusu insan backorder yapmıştır zaten bir umut diye.

bunun yerine bizim bankaların falan kullandığın pos adresleri falan var onlar için pusuya yat daha mantıklı. arada unutuyorlar ciddi ciddi.
  • casey  (20.12.18 23:46:58 ~ 23:47:58)
"hani .com hepimizindi? hani alanin elinde kalirdi?"

öyle bir şey yok ayrıca. domain mahkemesi diye bir şey var (bkz: wipo) marka sahipleri söke söke alır elinden domaini çoğu durumda, eğer mahkeme domaini kötü niyetle çakallık amacıyla aldığına kanaat getirirse.
  • ben robot değilim  (21.12.18 02:00:41 ~ 02:01:17)
com.tr uzantılı bir domain'im var (nic.tr veriyor bu domain'leri). 6 ekim'de süresi doluyordu. bu adamlar 6 eylül'den itibaren her 10 günde bir mail atmaya başladılar, süresi doluyor süresi doluyor diye. ben de daha süresi dolmadan parasını verip yeniledim.

yani parasını önceden verdiğim için 6 ekim'de boşa düşmeden hop diye yenileniverdi.

muhtemelen bütün domain sistemleri bu şekilde işliyordur. hele google için herif şimdiden 250 yıllık parayı vermiştir de periyod 2-3 yıllık olduğu için mecburen orada tarih öyle yazıyordur.
  • kibritsuyu  (21.12.18 02:25:31)
@ brkylmz: wipo icann nedir bir bak istersen. ama bu ebatta şirketler bunlarla uğraşmaz, doğrudan geri alır domaini.

o haberde eksik olan, geri almak için ne kadar ödediği...
  • babilbaligi  (21.12.18 09:58:04)
Bittiği gün boşa düşme olmuyor, belirli bir süre bir önceki sahibin alması bekleniyor. Bir hafta da olabilir bir ay da.

Bu kadar önemli bir mülkün basit bir unutkanlık ile başkasının eline geçmesine izin verilir mi?
  • John Bloor  (21.12.18 10:03:01)