[]

Anket sonuçlarının yüzdelik değerlerini almak (PHP)

Bir anket sitesi oluşturuyorum ve anket sonuçlarını yüzdelik bir değerle göstermem gerekiyor.

Öncelikle tablo yapımı incelemeniz buraya eklemek istiyorum.
prntscr.com

Sonuçları yani votes tablosunda poll_id satırına bağlı olan kayıtları count ile sayarak hangi anketin kaç tane oyu var görebiliyorum.

Bunu anasayfada göstermek adına bootstarp'ın progress bileşeninden faydalanıyorum.

kullandığım satır:
<div class="progress-bar progress-bar-striped progress-bar-animated" role="progressbar" aria-valuenow="75" aria-valuemin="0" aria-valuemax="100" style="width: 15%"></div>

width değiştirdiğim zaman barın o rakama göre yüzdelik bır kısmı doluyor.

Buraya kadar her şey tamam. Fakat benim elimdeki sonuçlar şu şekilde count çıktısı veriyor:
seçenek 1 - 67
seçenek 2 - 123
seçenek 3 - 401
seçenek 4 - 1852

bu değerlerde nasıl bir matematiksel işlemi yapmam gerekiyor? yani bu sonuçlar bana %100 altında bir değer vermesi gerekiyorki bar kısmını doldurayım. Oylar 1000'den fazla olunca hesaplama nasıl olacak bunu bir türlü algılayamadım.

Yardımlar için teşekkürler.

 
Önce tüm sonuçlar toplanır yani toplam oy sayısı bulunur buna B diyelim, ardından her sonuç B ye bölünür ve 100 ile çarpılır.
67/2443*100=2,74
123/2443*100=5,03
401/2443*100=16,41
1852/2443*100=75,80
  • 16f628a  (19.12.18 15:01:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.