topluca yaşadığımız güzel olaylar tavsiyesi

tam olarak istediğimi anlatabilecek başlık bu oldu. ama biraz detaya inmezsem anlaşılmayacak.

son 20-30 yılda türkiye'de ülkece birlikte "ne güzel gündü ne güzel şeydi" dediğimiz şeyleri hatırlıyor musunuz? biliyorum çok az ama kısa bir liste yapalım mı?

şunun gibi şeyleri biriktiriyorum (ne yazık ki genelde spor başarıları var)

- 1988 seul olimpiyatları naim süleymanoğlu
- 2000 galatasaray uefa şampiyonluğu
- 2003 Eurovision birinciliği sertap erener
- belirli dönemde türk futbol takımlarının aldığı güzel sonuçlar (mesela 2006-08 arasında Fenerbahçe'de Zico dönemi ya da Beşiktaş'ın Chelsea - Barcelona galibiyetleri gibi)
- bireysel ve diğer branş takımlarda şampiyonluklar (mesela ampute milli takım / yine spor biliyorum...)
- nobel ödülü alanlar - aziz sancar orhan pamuk vs
- nuri bilge ceylan'ın cannes'ta aldığı ödüller

var mı aklınıza gelen?

Kerem tunçeri kerem tunçeri kerem tunçeriiii :)
youtu.be

  • coca cola  (18.12.18 23:08:05)
@biryervarbiliyorum sanmıyorum

  • calucifer  (18.12.18 23:44:14)
@coca cola evet bu olur ama keşke sportif başarılardan başka bir şeyde kenetlenebilseymişiz...

  • calucifer  (18.12.18 23:44:47)
@hivli kunduz sanmıyorum

  • calucifer  (18.12.18 23:45:51)
spor, bilim, edebiyat ödülleri vs gibi apolitik konular dışında bir şeye "tüm ülkece" sevinmek veya hemfikir olmak pek mümkün görünmüyor Türkiye şartlarında. (bkz: kutuplaşma)

Listenizi genişletemeyebilirsiniz.

Çözüm süreci (Kürt açılımı, demokratik açılım vs.) geldi benim aklıma. Evet, çok sorunlu bir süreçti, herkes de memnun değildi ama yine de toplumun büyük kısmı az da olsa umutlandı bir süre.
  • amortisman  (19.12.18 00:42:05)
Sporla ilgili olan olaylar dışında istemişsin ama bence bu tür kenetleyici olaylarda 2002 Dünya Kupası zirvedir.

Bir de kuyuya düşen köpeğin günler sonra kurtarılışı vardı. Yukardaki örnekler kadar etkili olamadı haliyle Türkiye'de ama günlerce konuşulup çok fazla insanı sevindirmişti.
  • ms brownstone  (19.12.18 00:47:00)
@ms brownstone işte o köpek olayı gibi olaylar tam aradığım şey. çok sağol.

@amortisman keşke haksız olsan ama haklısın.
  • calucifer  (19.12.18 00:53:07)
nobel ödülleri orhan pamuk 2006 ve aziz sancar 2015

  • jactantia  (19.12.18 01:25:45)
Andımızın tekrar okullara dönmesi çok güzel bir haberdi.. Küçük bir kesim hariç bütün toplumun yüzünün güldüğü bir gün olmuştu.

  • hocam  (19.12.18 01:43:19)