schengen bölgesi içerinde pasaport kontrolü

schengen içerisinde pasaport kontrolü yapılmıyor. ben ispanyadan ulusal vize alacağım. ispanyada 1 yıl oturma hakkım olacak. ayrıca 180 gün içinde 90 gün schengen bölge hakkım da olacak bu sayede. şimdi diyelim ben türkiyeye geldim bir ara. sonra türkiyeden ispanyaya değil de almanyaya gittim. pasaportumda almayaya girdim gözükecek. almanyada 90 günlük kalma hakkım olacak toplam. ama ben almanyadan ispanyaya geçtiğimi nasıl ispatlayacağım. kontrol yok damga yok arada. almayada 1 gün mü kaldım 91 gün mü kaldım nereden bilecekler? ispanyaya girdiğimde ispanyaya giriş yaptığımı nasıl onaylatacağım? pasaportta bir şey yazmadığı için sonra durduk yere almanyada 1 yıla yakın kalmışsın deyip ceza kesmesinler.

Sen cok yanlis anlamissin ya.

Oturma izniyle birlikte o 180 gunde 90 gun kurali kalkiyor gibi bir sey oluyor. O yuzden var zaten oturma izni. Kimse senin almanyada kac gun kaldigina bakmiyor. Istersen 1 sene boyunca almanyada kal, ispanyaya hic ugrama...
Bunun dezavantajlari sunlar: resmi olarak almanyada oturuyor gozukemezsin. Bu yuzden muhtemelen hicbir zaman ev bulamazsin. Ispanyada calisma iznin olursa almanyada gecerli olmaz. Ve tabi saglik sigortasi, banka hesabi, telefon faturasi vs gibi konular var. yani elbet bir yerden kendini ele verirsin. Ama senin dedigin sey tamamen farazi ve sacma bir sey. O zaman oturma izni olan kimse karayoluyla mesela hirvatistan’a seyahat etmesin cunku ilk giris slovenyadan batiya giderken :((
  • kuehles blondes  (16.12.18 22:23:31)