Kıvanç Tatlıtuğ'dan önce

Türkiye'de sarışın mavi gözlü bir yakışıklı erkek tiplemesi olarak kim vardı? Öyle çok fazla yeşilçam ya da türk dizileri falan takip eden biri değilim ama düşünüyorum aklıma gelen jönler ya da yakışıklı diye tabir edilen tayfadan sarışın mavi gözlü bi tek Kıvanç var. Kalan hepsi kara kuru esmer tipler. Anneme sordum Göksel Arsoy vardı dedi, kimmiş diye baktım 1936 doğumluymuş adam baya eski tayfadan yani. Ki sonuçta yine de Tarık Akan ya da diğer esmer Yeşilçam yakışıklıları kadar bilinen biri değil sanırım.

Mesela 90larda falan sarışın çocukları severken aynı kıvanç gibi demek yerine söylenen bi ünlü yok muydu yav Türkiye'de? Asıl merak ettiğim konu bu yani sözü gereksiz uzattım yine hsdhsd

ahmet özhan varmış. kıvançla kıyaslanamaz tabi.

  • adivar  (14.12.18 22:08:57)
sarışın mavi göz değil ama salih güney var (bkz: )alain delon

  • jactantia  (14.12.18 22:11:46)
kenan kalav cok sarisin degil gerci

  • exlibris  (14.12.18 22:12:58 ~ 22:13:15)
Fotolar siyah beyaz olduğu için tam belli değil gerçi ama bunlar da tam sarışın değil ya. Yahu koskoca ülkedeki tüm "yakışıklı" erkek tipleri esmer miymiş 2000lere kadar? Türk kızları sarışın sevmiyo mu yoksa :/

  • nundu  (14.12.18 22:23:19)
kumral renkli gözlü var ama kıvanç gibi beyaz tenli sarışın yok.

  • candide  (14.12.18 22:26:31)
ediz hun?

  • kljgslsdkjsd  (14.12.18 22:33:01)
tespit gibi tespit. dusunyorum dusunuyorum hep eskilerden bulabildim.

  • tabudeviren  (14.12.18 22:39:29)
dusun bak kivanc tatlitug'un dedesini ekrem bora oynamisti babasi yapacak unlu sarisin yoktu ajskfjgjdb

  • mula  (14.12.18 22:46:28)
Abi saçmalamayın kendinize gelin :D
Ediz hun? Cüneyt arkın??? Cüneyt arkın ne cüneyt arkın?!
Göksel arsoy, ahmet özhan falan söylenmiş zaten ama senin asıl sorduğun 80ler 90lar döneminde erkek dizi starıysa nejat işler der geçerim. Oktay kaynarca var mesela trtde üniversite öğrenci evi konseptli bi dizisi vardı taa 90ların başında öyle de deavm etti mesela. Ben dengeli bi dağılım olduğunu düşünüyorum.
  • jimjim  (14.12.18 22:50:28)
Arda kural vardi ama efso jön filan degildi tabi. Ama 90larin sarisin artisti oydu bence.

  • kuehles blondes  (14.12.18 22:58:14)
@jimjim

cüneyt arkın sarışın mı yahu? Kumral diyebiliriz belki ama sarışın değil yani adam.

Oktay Kaynarca'nın gençlik hali de buymuş: eksiup.com

yine kumral olmasını geçtik yakışıklı da değil normal karakter oyuncusu tipinde bi adam.

Nejat İşler'in gençliğine dair de şunu buldum: eksiup.com e bu da sarışınla alakası yok?

Ediz Hun belki sayılabilir, Ahmet Özhan'ı da resmine bakınca tanıdım evet sarışınmış ama yine jön diyebileceğimiz karakterde biri değil. Tosun Paşa falan izlemedim hiç ama ordaki şaşkın tip değil miydi o? Bence hala daha sarışın yakışıklı karakter sayısı çok azınlıkta diyebiliriz.

Edit: hah ben de Arda Kural'ı dicektim ama o adam da Kıvanç'tan 3 yaş büyük sadece. İlk olarak Koçum Benim'den hatırlıyorum onu, öncesi var mı bilmiyorum gerçi.
  • nundu  (14.12.18 23:00:20 ~ 23:02:20)
Dikkat çekmeye çalıştığım -aslında bence seni de bu soruya item şey- 80ler 90lar döneminde türk tvlarının içeriği. Bir kere 90larda dizi furyası hiç yoktu. 90ların sonuna doğru sayıları artan özel tavlalarda belli başlı akşam dizileri vardı. Rekabet bile sıfıra yakındı. Gündüz dizileri yoktu - ferhunde hanımlar only- akşam dizilerinin de sınırlı içerikte (antropolojik ve sosyolojik açıdan topluma istenen msjların iletildiği ve tabii ekonomik açıdan:yapımcıya/kanala para kazandıracak işler olurdu.
Süper baba, bizimkiler, baba evi, kaygısızlar, küçük besleme, ana, çiçek taksi vs gibi.. bu dizilerde esas kadın esas erkek bulamazsınız. Çünkü toplumdaki her katmanı (daha doğrusu hedeflenen ya da örnek olması istenen katmanları) kucaklamak ister. Bugün olduğu gibi salt zenginler ve veya varoşlar yoktur, dolayısıyla hem seyirci olarak senin gözün "jön" yüzleri seçmez hem de şu an olduğu gibi iki radikal uç; zengin beyaz türk(sarışın) fakir orta doğulu türk(esmer) castı bu kadar belirgin değildir; yapanın da seyredenin de umrunda değildir çünkü.

Neyse demem o ki; türk televizyonlarında jön olayı 2000lerle başlıyor zaten.. on yıllar geçsin, istatistiğe o zaman bakarız.
Arda kural, tardu flordun, hakan yılmaz da geldi aklıma ama sanırım yukarıda açıkladıklarım yeterlidir.
  • jimjim  (14.12.18 23:12:43)
@nundu cevabına cevaben yazıyorum tabiiki sarışınlar :D yani kıvanç tatlıtuğ ve arda kural gibi saç boyatsalardı tabiiki pırıl pırıl platin saçlarıyla hatırlardık onları da. Cüneyt arkının 20li30lu yaşlarındaki fotoğrafların kalitesi gravür niteliğinde olduğu için hafızamızda öyle yer etmemesi normal bence.

Sarı bıyık'ın bile (al san 90lar jönü :p şakaşaka) yaşlanınca saçları küllü kumral oldu. Normal değil mi?
  • jimjim  (14.12.18 23:18:45)
Nuri Alço

  • dougsampson  (14.12.18 23:27:45)
Kıvanç tatlıtuğdan önce onun kadar batı görünümlü sarışın biri yok benim de aklıma kimse gelmiyor. Ama ondan öncekilerinin de kara kuru esmer tipler olarak kabul etmiyorum arkadaşlarin saydığı isimler gayet yakışıklı isimler. Türkiyede yakışıklı esmer çok ancak sarışın yakışıklı çok az. Türklerde sarışın erkekler genele vurunca estetik değil.

  • damla sakızlı dondurma  (14.12.18 23:37:52)
80'lerden Tolga Savacı var ama kumral, renkli gözlü.

  • heidi'nin dedesi  (15.12.18 03:25:00)
Soner arıcıçok sarışın bence

  • fasulyek  (15.12.18 03:48:58)
İkini Bahar'dan Tan Sağtürk geldi direkt aklıma soruyu görünce. Ama tabii bi Kıvanç jönlüğü olmadı onun da hiçbir zaman.

  • ms brownstone  (15.12.18 13:32:39)
Uğur Dündar

  • hocam  (15.12.18 13:44:22)
Göksel arsoy denmiş, lakabı altın çocuktu o dönem.

  • [GODDARD]  (15.12.18 16:56:41)
aklıma ilk sertan acar geldi benim. 70lerden. gerçi o zamanlar kıvanç tatlıtuğ ayarında meşhur muydu bu çocuk bilemeyeceğim. birçok filmde gördüm yalnız. sarışın jön deyince aklıma hep o gelir.

edit: şimdi kontrol ettim. yalnızca 2 sene aktörlük yapmış bu adam.
  • i m cool with that  (15.12.18 17:17:04 ~ 17:20:42)
günlerdir kimdi kimdi diye kafamı kurcalayan ismi buldum;
müşfik kenter.
daha önceki cevaplarımda açıkladığım tv sektörü gerçeğini göz önünde bulundurarak bu dönemlerde yaşasaydı kıvançla kapışır ve muhtemelen alaşağı ederdi diyorum.
  • jimjim  (17.12.18 23:08:51)
Ahmet Özhan vardı. bizim jenerasyon pek tanımaz ama tek kanallı tv döneminde, kendisi şimdinin Kıvanç Tatlıtuğ kadar rağbet gören birisidir.

  • love and trust  (07.03.24 16:29:09)