0'dan 100'e 16 sn'de çıkan araba?

Yokuş çıkamaz mi, 69 beygir, 95 tork? Araba yaris 1.0.

Bir de mevcut arabam 11 sn'de çıkıyor 100'e, bu yeni araçta attan inip eşeğe binmiş gibi his olur mu, atiklik performans açısından?

Doğru bir veri ve karşılaştırma olmaz böyle, 0-100 30 saniyede çıkan kamyonlar var, yokuş çıkamıyorlar mı peki?

Doğru soru tork olmalı, 1.0 arabanın üreteceği tork ile yokuş çıkarken illa ki gıcık olursunuz ama yokuş çıkmaz demek değil bu.
  • John Bloor  (14.12.18 13:45:29)
1.4 tdci fiesta 15 saniye. Dizel olduğundan dolayı çıkıyor ama hızlanması baya üzüyor :( ama her şey hızlanma değil sonuçta.

  • bahoho  (14.12.18 13:59:00)
Cikar. 1. viteste cikilmayacak yokus yok hele hele 95 beygir hap kadar arabayla.

Arkadan itisli, daha agir, daha eski teknoloji olan 90 beygir Sahin ile millet neler yapiyor.

At esek muhabbeti de son derece sacma cunku trafikte yapabilecegin hizlar zaten yasada belirtilmis, disina cikmadigin muddetce insan gibi araba kullandigin muddetce performans sorunu yasamazsin. At esek muhabbeti tamamen konforla alakali bir durum.
  • bos gezenin bos ustasi  (14.12.18 14:16:38)
1.6dan iner gider 1 motora binersen o his olur. 1.4tsiden gidip 1.6ya binersen olmaz ancak 1.2 altına bu hissi yaşarsın.

  • mikahakkinen  (14.12.18 16:30:09)
0-100'ü 16 saniye olan araba seni bir yerden bir yere götürür. 11 saniye ile 16 saniye arasındaki farkı hissedersin ama yokuş çıkamama gibi bir sorun olmaz, yavaş yavaş çıkarsın :). Atiklik ve performans sorduğun için bunları önemsediğini düşünerek cevap verdim. Amaç sadece ulaşımsa rahatsız etmez.

  • Abdurrahman  (14.12.18 17:26:38)
Soruyu yanlis sormussun, yous cikarken kac litre yakar diye sormaliydin.

1.0 arabalar inleye inleye cikiyor, cikarken de depoyu emikliyor.

Yoksa 50cc motorla 2 kisi bin yine cikarsin.
  • acemi  (14.12.18 17:27:41)
0-100 sadece motor performansıyla alakalı bir şey değil. 0-100'de motordan daha etkili şey şanzımandır. İstediğin kadar güçlü motorun olsun, saçma bir şanzımanla verim alamazsın. Fındık kurdu kadar motora, şahane bir şanzıman koyulmuştur, yürür de yürür.

0-100 değerine bakılarak yokuş performansı değerlendirilmez.
  • alfist  (14.12.18 18:45:40)
1.0 motorlu Yaris yokuşu çıkar. ama siz zaten yürüyerek de çıkarsınız. 70 beygir araba yokuş çıkarken gaza basıp basmadığınızı hissettirmez.

  • babilbaligi  (14.12.18 22:12:35)