ingilizce referans mektubu çevirisi nasıl olmuş?

hocaların tipik sen yaz biz imzalarızcı talebiyle tavsiye mektubu hazırladım ama çevirilerden emin olamıyorum abd konsolosluğuna verilecek yanlış bir şeyler yazıyorsa düzeltmemde yardımcı olur musunuz?

xxxxx yyyy is a Thesis Period student at the department of mechanical engineering of xxx University, Turkey. I lectured him “zzzzzzzzz”.

xxxxxx is an intelligent, hardworking and a bright young gentleman who gets on well with his other friends. He also needs to be in New York City to know different cultures and people, to do academic research for a short period of time to study his thesis. I know that he would be very successful during the thesis research period in US, if he is given a chance to be there. Therefore I highly recommend xxxxx yyyy as a good academician candidate of the future.

Please do not hesitate to contact me should you require any further information about him.

To Whom it may concern,

Above mentioned xxxx yyyy is a student of zzzz University - Institute For Social Sciences and this is Thesis year at the department of xxxxxx and he has 1 more years to complete his Master of Arts degree.

He is professional and effcient in his approach to studies and courses and very well-liked by his friends and teachers. He communicates and explains his ideas clearly and he is a creative problem solver with strong analytical thinking. His presentations are highly appreciated.

xxxxx is planning to be in United states for doing academic research for 20 days and as his teacher and I strongly support his desire to progress and improve his academic works for thesis and wish to gain experience for his university & future academic life. I am happy to write this letter of recommendation for him.

If you need any further information regarding his visa application, please do not hesitate to get in touch with me.

Yours Sincerely,

Konsolosluğa verilecek olanı bilemiyorum da bir üniversiteye falan verecekseniz çok dikkate alınmaz. Hiçbir spesifik şey söylemiyor zira; bu kişi sizin professional, efficient, problem solver olma özelliklerinizi nerden biliyor? Biz normalde recommendation yazarken spesifik olay bulmak zorundayız bu referanslara, "XX hep problem solving özellikleriyle ön plana çıkmıştır sınıfta, örneğin Nisan 2018'de sınıfta yaptığımız Y projesinde Z sorununa getirdiği a,b,c önerileriyle göz doldurmuştu" vs gibi. Diğer türlü çok ciddiye almıyorlar.

Bu mektupta ayrıca kişinin niye özellikle NYC'ye gitmesi gerektiği belli değil. Ne research'ü, tez ne hakkında, ne bulmayı bekliyor, different culture sadece NYC'de mi var vs gibi soruların cevabı belli değil.

Ha vizedeki adam/kadın ne kadar umursar bilemiyorum da çok belli belirsiz bir yazı olduğunu söylemek isterim.
  • sopiro  (14.12.18 09:24:39)
sopiro,

nyc olması şu nedenle önemli çünkü tez'in istanbul ve nyc ayağı var. sosyal bilimlerle alakalı bir tez. ve göçmenlerin belli bir kültürel sahipliği ile alakalı. mesela yemek müzk vs gibi. orjinal olanın istanbul ve new york a gittikten sonra ne gibi değişimler yaşadığı ile alakalı. istanbul ve new york asırlardır kendi bölgelerinde herkesin gitti ve götürdüğü kültürel öğeleri değiştirerek bu iki şehirde yeniden kimliklendiğinden bahsediyorum tez de. örnek vereyim; mesela italyan yemekleri. new yorka giden italyan göçmenlerin aslında italya da olmayan makarna, pizza ya da diğer ürünleri yine italyan kimliği ile fakat new yorker olarak pazarlaması. spagetti with meatball diye bir ürün hiç olmadı . bunu new yorka giden italyanlar o şehirdeki diğer göçmenlerin tüketim alışkanlıklarına göre yarattılar ya da pepperoni pizza(onlarca türevi) aslında yok, new yorkdaki italyanların göç ettikten sonraki icadı bu. istanbul cağ kebabının(yatık döner) bugün döner formatına girmesine sebep olan şehir. ya da çinden öğrendiğimiz mantıyı fast food hale getirip sattıran şehir. ilk aklıma gelenler bunlar çoğaltılabilir örnekler tabi.

o nedenle new yorka gitmem gerekiyor, bahsettiğin şekilde güncelleyebilirim mektubu. Fakat benim konum sosyal bilimler ve daha evvel musevi kültürü , craftbeer konularnda yazmak istemiş, sonrasında hükümetten korkan hocalarımın bu iki konuya izin vermemesiyle şuan bahsettiğim alana yöneldim. 1 yılıma mal oldu bütün bu saçmalıklar o nedenle ne yazsam imzalayacak durumdalar. bu konuyla alakalı olarak geçen sene ve bu yaz almanya hollanda avusturya fransa gezdim durdum istanbuldan göçenlerin buradan avrupaya götürdükleri kültürel öğelerin son durumunu yazmak için. mektubun birisi dekan yardımcısı diğeri bölüm başkanı ve tez danışmanım tarafından imzalanacak.

(berbat türkçem için özür dilerim uykusuzluktan yorgunluktan bitik durumdayım)
  • hayvan gibi yazar  (14.12.18 09:46:18 ~ 09:50:44)