Tripofobi

bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse üzerinde bir sürü deliklileri olan nesnelerden korkma tiksinme. şöyle ilgnç bir şey var. ben normalde böyle şeylerden rahatsız olmazdım. ama 3-4 sene önce bu fobiyle alakalı bir internet sitesi gördüm. ki ilk defa burda okudum böyle bir fobi olduğunu. okuduktan sonra bu delikli şeylerden rahatsız olmaya başladım. tamam böyle aşırı korkma hali yok da bir rahatsız olma hali var. lan altüstü yazı okudum. neden bu kadar etkilendim ki ben? normal birşey mi? kendimi bişeylere özenen ergenler gibi hissediyorum.

Görünce rahatsız olmuşsun. Bu bir fobi kanımca değil.
Asıl olan tahtaya tırnak sürtmektir derim.

  • Techsavvy  (13.12.18 13:54:47)
Bende çocukluğumdan beri vardı, 4-5 sene önce öğrendim ne dendiğini.
Mide bulantısı şeklinde tepki veriyorum ben.
Gördüğüm kadarıyla insanların tepkileri de farklı, bazı kişiler texture'dan rahatsız oluyor, bazısı deliklerden, bazısı kabarıklıktan vs.
İnsanlığın evrimiyle alakalı bir şey olduğunu okumuştum, siyah noktaları olan, desenli şeylerin vs zehirli olmasıyla ilgiliymiş.
Bilemiyorum.
  • sopiro  (13.12.18 14:35:22)
Lisedeyken gördüğüm bir rüyadan sonra tripofobim başladı(10 yıl önceye tekabül ediyor). Puantiyeli, kabarcıklı şeylere tahammül edemiyordum. Gördüm mü tırnaklarımla kazıyasım geliyordu veya dişlerimi sıkıyordum. Bunun bir adı olduğunu yaklaşık 5 yıl önce öğrendim. Çok üzerinde durmadım. Hiçbir zaman günlük hayatımı ve işlevselliğimi etkileyen bir şey olmadı. Şimdilerde o kazıma isteğim veya diş sıkmalarım da yok; ama hala puantiyeli ve kabarcıklı şeyler beni rahatsız ediyor. Ben de evrimsel süreçle bağlantılı diye okuduğumu hatırlıyorum.

  • siyah noktali film  (13.12.18 16:15:36)