network marketing ile uğraşanlar gerizekalı mı?

cidden soruyorum.
seneler önce asistanım olan kız evlendi, kocasının dükkanı vardı gül gibi geçiniyorlardı.
son zamanlarda instagram ve facebook paylaşımlarında abuk subuk şeyler paylaşıyor.
araştırdım network marketing ürünü abuk subuk gıdalar falan.
olması gerekenden pahalı ürünler ama zengin edecek şeyler de değil.
maddi durumları fena değildi, nereden bu saçmalığa sardılar hayret ediyorum.
sürekli paylaşımlar, toplantılar, insanlara dil dökmeler.
bu kadar gayreti başka işe versen zaten zengin olursun, bu saçmalığa alet olmak niye.
anlayan varsa beri gelsin.

Gano excel mi? Sorunuzun cevabı evet.

  • caletti  (13.12.18 10:38:01)
gano excel ise ileri derece salaklar.

  • killerbee  (13.12.18 10:40:14)
gano excel ne yukarısa bu ifade geçmiyor?

@dafuq başka neye bu emeği verirse kazanır mesela?
sermaye vs gerekmez mi?

bu network pazarlamada çene ve çevre varsa başka şeyle elde edilemeyecek gelirlere ulaşabiliyor. ulaşamayabilir de.

ama gerizekalı demek iddalı değil mi? kaybedecek birşey yok instagram dan vs paylaşıyor

biz facebook instagram üzerinden çanta satıyoruz benzer dili döküyoruz ama
hem sermaye var hem ürün lojistiğinde yardımcı olanlar var. Bu da çok kolay birşey değil

dediğim gibi çok kazandırmayabilir hiçbir işin garantisi yok ama en azından bir uğraş.

ama merak ettim mesela alternatif neye emek harcarsa kazanır
  • seyyar satıcı  (13.12.18 10:48:24)
@seyyar satıcı

network marketing ile uğraşanların motivasyonunu merak ediyorum, sisteme sonradan dahil olanların utuldugunu ve gerizekalı olabileceklerini düşünüyorum

hatta bu işlere bulaşanlar ya gerizekalıdır ya da eşini dostumu gerizekalı yerine koyan sahtekârlardır

bu kadar gayreti yukarıda bahsettiğim kendi dükkanlarına verebilirlerdi. hiç görmedim kendi sektörü ile ilgili bir toplantıya katıldığını veya kendi ürününü satmak için uğraştığını. ama bu adamlardan gazi alınca uğraşıp didiniyor.

kaybedecek bir şeyi yok demişsiniz ama çok yanlış. zamanını ve emeğini kaybediyor, kandırdıgı arkadaşının güvenini kaybediyor, sürekli böyle paylaşımlar yaparak imajını zedeliyor.
kaybedecek bir şeyim yok diyip insanları kandırmak normal mi?

siz network marketing hakkında olumlu mu düşünüyorsunuz ?

çiftlikbank hakkında nasıl düşünüyordunuz ?
  • dafuq  (13.12.18 10:58:16 ~ 11:27:11)
Muhtemelen Herbalife.

Urunleri bilemem. Ama sistem umutsuzlara umut satmaya dayali. Cok yazık.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (13.12.18 11:05:37)
Valla gerizekalı mı bilmem de ayrı bir motivasyon gerektiriyor. Bizim şirketin CFO'su Amway satıyor ahaha. Benim yıllık maaşımı birkaç ayda kazanan bir adam bu.

  • auroraaurora  (13.12.18 11:36:30)
@dafuq

ben bu işi yapmam yapamam o kabiliyet yok
çiftlikbank ve benzeri oluşumlar var titan gibi ortada ürün yok üye ekledikçe para kazanıyorsun bunlar senin dediğine uyuyor

ama network pazarlama viral pazarlama gerilla pazarlama ve normal satış yöntemleri gibi bir yöntem

burada iki olumlu örnek gördüm

kyani diye bir sağlık ürünü var ben kullanmam ama sağlık ürünlerini çok araştıran bir arakadaşım bu ürünü çok övüyor. Şimdi satılan ürün kötü birşey değil sağlığa faydası var bunun satılması alttaki ütmek olmuyor. sadece çevre istiyor. mesela birini görmüştüm adam da tip var çapkın bir tip kız arkadaş çevresi çok hiçbirşey yapmadan bu çevreye bu ürünü satarak iyi kazanıyor.

bir başka ürün de mutfak saklama kapları evde ihtiyaç karşılayan bir ürün. Bunu ev hanımlarını toplayıp onları organize ederek çevresindekilere satarak ciddi gelir elde edeni gördüm. burada da kadında çevre yok satacak ama çevresi olan kadınalrı organzie kabiliyeti var. dükkanda satmak pazarda satmak nette satmak yerine herkesi kend isatış temsilcisi gibi kullanıyorç

belki kendi işlerine yoğunlaşsalardı daha iyi olurdu ama ne sattıkalrını bilmiyorum dükkan kirası sigorta maliyeti ürün stoklama maliyeti kargo gibi şeyleri karşılaması gerekir. Bunlar yoksa batar. network pazarlamada bu risk yok.

yine belirteyim çene ve çevre varsa bu iş iyi kazandırır. Bİr öğretmen arkadaşım var mesela bu işe girse deli kazanır. onda bu kabiliyet var
  • seyyar satıcı  (13.12.18 11:41:57)
network marketin olaylarında ilk giren %1 zekidir, temiz para kazanır.

sonraki %5, idare edecek kadar kazanır

gerisi ameleliğini yapar. bu rakamlar fazla değişmez. o kadar saat düzgün bir işte çalışıp ilerlesen her türlü daha fazla kazanırsın. ama işin gücün olmayıp yandan yandan satıyorsan, akmasa da damlar.
  • babilbaligi  (13.12.18 11:51:22)
@seyyar satıcı: ya yanlış biliyorsun ya farklı şeyden bahsediyoruz, ya da özellikle marka ismi yazdıgına göre sen kendi ürününü pazarlıyorsun.

yazdıgın markayı bilmiyorum. hiç bir markayı kullanmadım, kötü diyemem, belki de çok iyidir.

ürün olması titan olmadığı anlamına gelmiyor. sonuçta girişte para var, referansta komisyon var. sadece başları belaya girmesin diye işi kitabına uydurmuşlar. sonuçta ponzi.

ayrıca ürün iyi olsa böyle yerlere düşmezdi. buna inanan enayidir.

"madem çevrem var, ikna kabiliyetim de yüksek, neden bunları dolandırmayayım ki" diyen adam da sahtekardır.
  • dafuq  (13.12.18 12:37:33 ~ 12:47:34)
network pazarlama bir pazarlama yönetemi sadece suistimale açık çiftlikbank benzeri türevleri çok benim dediğim direk bir ürünü satıp ondan komisyon almak. benim kalemim var satarsan yüzde 10 sana veririm. ekip kurarsan onların sattıgından yüzde 1 sana veririm. ben hiç birşey kaybetmiyorum ürün satılıyor karın bir ksımını veriyorum demektir

  • seyyar satıcı  (13.12.18 12:48:24)
ponzi şemasına dahil olan her sistem çukurdur

  • mademli bagnum  (13.12.18 12:50:47)
Her ne kadar network marketing tek başına direkt "Ponzi" demek olmasa da icra edenler için ticari açıdan çok bir anlamı yok ama bu biraz gerizekalılık değil de umut pazarlamakla alakalı. Olayımız ne? Bir şirketin ürünlerini belli bir komisyon aracılığıyla eşimize dostumuza satacağız
1 - Ne kadar çevremiz var ki ne kadar mal satılacak? Eş, dost, akrabadan oluşan bir topluluk ne kadar büyük bir talep hacmi yaratabilir ki bu asıl gelir kaynağımız olsun?

2 - Biraz da birincinin etkisiyle işin içine referans hususu giriyor ve "Sen de senin gibi satışçılar bul, onlar kendi networküne satış yaparken sen tedarikçi pozisyonuna geç ve onlardan da komisyon al" boyutu ekleniyor. Tabi burada şu da var; satılan malın üzerinde nasıl bir marj söz konusu ve bu network ne kadar derin ve karlı olabilir? Kar marjının yüksek olması, ürünün pahalı olması demek ki insanlar neden satın alsın...

Benim çevremde gördüğüm gerçek network marketing firmalarının pazarlamacı sirkülasyonu yüksek; yani insanlar bir umut bu işe giriyorlar, kendi çevrelerine hatır gönül satış yapıyorlar, onlar içinden de birilerini kendilerine bağlıyorlar ama sonra bunun bir sonu olmadığını farkediyorlar ancak zincirin diğer tarafı şirkete kazandırmaya devam ediyor. Diğer taraftan ortada gerçek bir ürün olmadığı ya da alakasız bir ürüne sırf bir sisteme yeni üyeler kazandırmak ve onlardan komisyon kazanmak için dahil olmak için fahiş tutar ödenmesi zaten direkt ponzi; onun network marketingle falan alakası yok.
  • salihdt  (13.12.18 18:32:18)