22 euro üstü ürünlerde gümrük durumu

yurtdışı siparişlerde gümrüksüz sınır sanırım 22 euro.
aliexpresten 35 dolarlık falan bir şey istesem ne olur?

a - gümrükte takılır parana yazık olur
b - gümrük vergisini ... yollarda ödeyip alabilirsin (doğru seçenek buysa boşluğu doldurmadan geçmeyelim :)
c - takılmaz rahat ol

valla hiç başıma gelmemesine rağmen bu soru 2 günde 1 soruluyor ve cevapları okuya okuya öğrendim.

gümrüğe geliyor, vergi işleniyor, postacı vergileri toplamak şartı ile ürünü sana teslim ediyor.

edit: ali satıcıları genelde ülkelerin gümrük mevzuatlarını iyi biliyorlar ona göre kalıba uyduruyorlar uyabilecek bir miktarsa(35 doları 20-25 yazmak gibi şeyler yapıyorlar şüphe de çekmiyor)
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (11.12.18 23:14:04 ~ 23:21:41)
a- yasaklı ürün değilse her şekilde geçersiz.
b- gümrük vergisini kapına gelen posta görevlisine ödeyip ürününü alabilirsin.
c- ürün internetten araştırıldığında laps diye 35 euro çıkmıyorsa veya ilgi çekmiyorsa sıkıntı olmaz. Eskiden şöyle yapıyorduk; örn. tablet alıyorduk 200 dolarlık ama üzerine 20 dolar yazdırıyorduk ve gümrükten geçiyordu çünkü kimse içine bakmıyordu. Şimdi adamlar gerekirse onu açıyor, internette fiyatını araştırıyor, eğer abuk sabuk bir fark bulurlarsa senden vergi alıyorlar.
  • giovanne  (11.12.18 23:18:54)
yasaklı değilse ptt teslim ederken bedelinin %20sini alıyor elden (gümrük vergisinin oranı bu ab dışı ülkeler için).
yasaklı ürün ise geri dönüyor.
bıçak gibi özel izinler gereken ürünse hayvan gibi uğraşıyorsun
  • argent dawn  (11.12.18 23:57:42)
esasen alacağınız ürünü de yazsaydınız daha net cevaplar alabilirdiniz.
yasaklı değilse en kötü ihtimalle 6-7 dolar gümrük çıkar. siz bunu teslimat anında postacıya öder alırsınız.
ben 11.11’de bi tv box aldım 50 dolarlık falan takılmadı. aynısını alan başka bi arkadaşın takıldı 35 lira vergi çıktı.
satıcı benim pakete 5 dolar yazmıştı :) ama orada yazan değer önemsiz. açıp baktıklarında oluşan kanaate göre fiyat belirliyorlar ya da bilmiyorlarsa araştırıyorlarmış. ya da bi ihtimal sizden ekran görüntüsü ve ekstre istiyorlarmış mail ile.
  • shotcrete  (12.12.18 08:12:05)
ben sınırı aşan çok ürün aldım hiç takılmadı, bir kere 38 lira kapıda ödedim fakat ups, fedex gibi kargo firmaları özellikle gümrüğe sokuyorlar ve ardiye, danışmanlık vs ücreti adı altında ücret talep ediyor. Ptt ya da yerel posta hizmetleri harici kargo kullanmayın.

  • mirty  (12.12.18 09:16:05)
Paket büyük değilse dikkat çekmez, takılmaz.

Gümrüğe takılırsa postacı kapıda tahsil ediyor çoğu zaman, postacının tahsil etmediği durumlar var mıdır nedir bilmiyorum?

Takılmaz raad ol, zaten ürün paketine 10 dolar filan yazacak. Hatta inandırıcı olsun diye küsüratlı yazacak.

Şimdi baktım son gelen ürün paketine, 20 dolara almıştım 7.96 yazmış.
  • John Bloor  (12.12.18 10:14:58)