Size göre liyakat nedir?

İlk sorum başlıkta.

İkinci sorum;
Diyelim ki, işveren yahut yöneticisiniz. Bir pozisyon için açığınız mevcut ve iş ilanı açıyorsunuz. Açık pozisyon için iki aday kalıyor. İkisi de aynı niteliklere sahip. Adaylardan birisi bir tanıdığınızı referans göstermiş, diğer adayın ise referansları mesleki ve sektörel anlamda üst düzey kişiler. Hangi adayı işe alırdınız?

Liyakat artik her yerde yok.

Liyakat ariyorsaniz 2.aday.
  • baldan kaymak  (11.12.18 18:11:36)
ismen tdk'ya göre Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, değim) cismen pek rastlanılmaz.
2. adayı alırım hem mesleki hem şahsi çünkü tanıdıkla iş yapmak suistimal edilebilir hatır/gönül ilişkisi çerçevesinde.bir sürü de deyim tabir vardır iş/tanıdıkla ilgili.

  • jactantia  (11.12.18 18:20:05)
Kanıtlanabilir yeterliliğe liyakat derim. Diplomaya, çalışılan pozisyona bakmam. Bireysel yapılan işe bakarım.

2. Yi alırdım
  • Delay Fuze  (11.12.18 18:33:05)
aynı niteliklere sahiplerse liyakat kriteri işlevsiz kalıyor. tanıdığımın değerlendirmesine daha çok güvenerek ve ikinci adayın referanslarının şahsi olma ihtimaline göre ilk adayı seçebilirdim. ya da ikinci adayın referanslarının başarı seviyesini gösterdiğine eminsem onu seçebilirdim. bana bunlar dışında da veri lazım. yaş, kıdem, iletişim, kariyer hedefleri, görevin gerektirdiklerine uygunluk vs. vs.

  • zgrydn  (11.12.18 18:33:15 ~ 18:35:30)
- liyakatin anlamini bilmiyorum.

- 2. kisi ile beraber calisirdim.
  • Leonardo~Da~Vinci  (11.12.18 18:48:49 ~ 18:49:38)
Tanidik olani alirim, sektorel yerden referans almaktan kolay ne var.

  • acemi  (11.12.18 19:23:41)
daha az maaşa razı olanı alırım.

  • nickini degistiren yazar  (11.12.18 22:21:28)