diyarbakır-mardin tavsiyesi

gezecek yer ve yemek tavsiyeleriniz varsa alırım bi dal

mardin muhteşem bir yer, çok şanslısınız, keyfini çıkarmaya bakın.

Midyat Tarihi Konuk Evi'ni görebilirsiniz, çok hoş. Kesinlikle Artuk Bey'e uğrayıp onun spesiyal kahvesini içmeli ve hurmalı çörek yemelisiniz.

Deyrulzafaran Manastırı da görülebilir güzellikte.

Leylan Kafe'de biz gittiğimiz akşam santur çalıyorlardı. Sobalı ve hoş bir ambiyansı var. Oraya da uğrayabilirsiniz.

Yemeği Yusuf Usta'da yemiştik, kebapları çok başarılı.
  • fragile lady  (11.12.18 13:59:02)
Diyarbakır'da buket lahmacun ve onur ocakbaşını tavsiye ederim. Üzerine de rastgele bir yerden ciğer yemeyi ihmal etmeyin. Han'da da kahvaltı yaparsınız mis gibi.

Üzerine kadayıf yemeyi de unutmayın, diyarbakır'ın sütlü nuriyesi de çok güzeldir, onu da denemeden ayrılmayın.
  • noluyo yaa  (11.12.18 14:25:36)
Hasankeyf’in son günleri. Mutlaka uğrayın. Çok yakında sular altında kalıyor.

  • levent bilgen  (11.12.18 14:29:16)
Diyarbakır -
Handa kahvaltı yapmayın, Surlara yakın Saray Kapı Kahvaltı evinde yaparsanız diyarbakır eski evlerinden birinde yeme şansınız olur.

Han için ise gezme yapılabilir.

Çarşı Karakolunun karşısında Ciğerci Ramazan muhakak ciğer ye.

Kaburga, vs. diyarbakır'a özel yemek istersen yine Gazi caddesinde Dara yemek var :)
  • security  (12.12.18 09:27:12)
Diyarbakır muhteşem bir yer. Ben geçen sene gittim ilk defa, keşke daha önce gelseydim dedim gördükten sonra.

Suriçi’ni gezin.
Kapıları tek tek (7 kapı vardı yanlış hatırlamıyorsam) gezin.
Hz. Süleyman’a gidin.
Hevsel Bahçeleri’ni kesin görün. Oraya kadar gitmişken On Gözlü Köprü’ye de gidin.
Suriçi’nde Nebi Cami’sinin karşısında bir ciğerci var, 3-4 katlı bir yer, orada ciğer yiyin.
Ulu Cami’ye gidin.
Yine caminin oralarda ara sokakta bir yerde Kaburgacı Mehmet var, gidip kemiksiz et yiyin.
Hasanpaşa Hanı’nda bir Türk kahvesi için, maksat havayı solumak, göze hoş gelen bir yapısı var.
Sülüklü Han’a kesinlikle gidin. Harika bir ambiansı var. Orada da şarap içiyorsanız şarap(ev yapımı), içmiyorsanız da menengeç için.
Sıtkı Usta’da künefe yiyin.
  • marcelprous7  (12.12.18 13:03:14 ~ 13:04:23)
marcelprous7 yazılabilecek her şeyi yazmış. bunlara ek olarak Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı evlerini de gezmeni tavsiye ederim.

  • dedim ben sana  (12.12.18 13:15:54)