[]

Patent alma süreci nasıl işliyor?

ve bir patent almak (almaya kalkışmak) bana kaç paraya patlar?
 
patent dedin ve birazdan babilbaligi buraya gelecek


  • güneyli çocuk  (07.12.18 17:51:27) 
Patent mi marka mı? Yani faydali bir ürün icat ettin ve onun patentini alacaksın değil mi?

Üstüne basmamın sebebi çoğu insan patent ve marka tescili karıştırıyor, ihtiyaç net anlaşılırsa cevaplar da daha net olur.
  • John Bloor  (08.12.18 10:21:39) 
ulusal başvuru, vekil ücreti, araştırma, inceleme =5000 TL
sonra yılık ücretler 3. yıl için yıllık 200 lira ile başlar, 2500 civarına kadar çıkar, 20 yılda toplam 20.000 lira.

12 ayın sonunda yurtdışı için ilave çeviri ile PCT yaparsın, başka masraf çıkmaz.

30 ayın sonunda ülke seçersin, başvuru ücretleri şöyle;

Amerika 2400 USD,
Avrupa 2600+1625 EURO,
Hindistan 1300 USD

diye gider.

detaylar için yeşillendir.
  • babilbaligi  (10.12.18 10:44:57 ~ 10:48:05) 
sorunun ilk kısmına cevap şöyle; önce patent başvurusu yapmak istediğin şeyi araştırman lazım. yeni olduğuna kanaat getirirsen, bir tarifname hazırlayıp TürkPatent'e online başvuru yapıyorsun. Burada tarifnamede ne yazdığına, istemleri nasıl yazdığına ve çizimlerin düzgün olup olmadığına dikkat etmen lazım. Başvuru esnasında başvuru ücreti ödüyorsun. ardından şekli kontrolden geçiyor, sonra araştırma ücreti ödeyip araştırılmasını istiyorsun. Araştırma raporun olumlu gelirse inceleme talep ediyorsun. Buraya kadar işlem ortalama 18-20 ay sürüyor. Bu esnada vermen gereken belgeleri kaçırırsan patent başvurun reddoluyor.

Ya da bir vekil bulup ona derdini anlatıyorsun, o senin için bütün bu işlemleri hallediyor. bunun karşılığında kendisine elbette bir ücret ödemen lazım.

patent konusunda bütçe müsait ise, mutlaka vekil öneririm. bilmeyen için sıkıntılı bir konu.
  • babilbaligi  (10.12.18 11:12:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.