[]

İnternetin Dünya Genelinde Düzenlemelerle Sansürlenmesi

Copyright meselelerinden işin sansüre doğru döneceği yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Aynı kategoride düzenleme süreci memleketimizde A9 ve Adnan Hoca ambalajıyla internet yayıncılığını da Rtük'ün hükmü altına sokarak başladı. Yabancı kaynaklı streamlerin kısıtlanabileceği, dünya genelinde internette ifade özgürlüğü büyük şirketlerin dayatmaları ve devletlerin yaptırımlarıyla sağlam darbeler yiyecek gibi görünüyor. Bu işin sonu nereye varır? Bildiğimiz internet sona mı eriyor? Bu günleri özlemle anar mıyız? Süreci detaylarıyla takip edebileceğimiz bir yazı dizisi, platform, yayıncı, gazeteci vs önerebilir misiniz?

edit: bu konular sözlükte dağınık başlıklar halinde konuşulmuş.(bkz: internetin sansürlenmesi) başlığı altında erişebildiğim başlıkları ve kaynakları derlemeye çalışıyorum. iştirak ederseniz bu önemli mesele hakkında daha fazla kişinin bilgi sahibi olmasını sağlayabiliriz.


 
Her iletisim ortami bir noktaya geldiginde sansurlenir zaten.

Radyo sinyalleri, tv yayini, internet. Devlet tekelinde bir standart kullandigin surece sansuru yersin.
Gerci devlete birakmadilar sitelerin kendileri sansurcu zaten. Reddit mesela bunun inde gelen bayrak sallayani, bizim ulkede eksi,duyuru hepsi ayni.
  • acemi  (04.12.18 19:57:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.