[]

Gümrük vergisi nasıl hesaplanacak?

Bilmiyorum hiç bu işleri. Arkadaşım bir ayakkabı beğenmiş ama Türkiye’de yokmuş. Benim adresimi vererek aldı, bugün de geldi ayakkabı. Ben yarın postalarken bunu üzerine bir miktar belirteceğim. Orada yazılan fiyat baz alınarak mı alınacak vergisi? 70 Euro gibi bir şey ürünün fiyatı bu arada. Ve güncel oran nedir?

Teşekkür ederim.


 
Gift yazın üzerine, tutara da 20 euro yazın. Ayakkabıyı çok anlamazlar.


  • giovanne  (02.12.18 23:12:18) 
Gift yazmak pek birsey ifade etmiyor artik. Memur o rakam uzerinden vergi cikartabilir.


  • battal gemalmaz  (03.12.18 00:37:44) 
bir ara ayakkabı gelmiyordu buraya. onu bir araştırın.


  • sutlu nescafe  (03.12.18 01:22:21) 
hiç takılmama ihtimali var. ama artık memurlar uyandı işi, internetten marka model aratıp fiyat biçiyorlar.


  • goodman  (03.12.18 02:14:28) 
Eşim gümrük muayene memuru. genelde üzerine yazan fiyattan ziyade ürünün gerçek fiyatını araştırıyor. hatta çoğu kez bilmediği bişey varsa bu kaç paradır diyerek beni arıyor :)

ama şöyle bişey de var ürün bir parça ve çok absürd fiyatı yoksa ya da ticari bir işlem değilse genelde vergi çıkarmadan geçiriyorlar.
  • al basmadan donu var  (03.12.18 10:14:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.