İki kediyi birbirine alıştırma

Ablamın kedisi (ki aynı zamanda bizim kedimizin babası) 3 günlüğüne bizde kalacak. Az önce eve getirdim, ikisi de birbirini gördükleri anda tislamaya, tuhaf tuhaf sesler çıkartmaya başladılar. Bizim kedimizi odasına kapattım, diğeri evi geziyor şu anda. Daha önceden alışkın kediler esasinda ama 5-6 aydır görmüyorlar birbirini hiç. İkisi de kısır, erkek; bizimki 1.5 yaşında, babası 3.

Bu ikisini ben nasıl sakince karşılaştırırim? Şaşırdım zira hoplaya zıplaya beraber oyun oynayan, normalde de sakin olan kedilerdir. Böyle tepki vereceklerini düşünmemiştim.

Teşekkür ederim simdiden herkese.

iki kediden biri diğerine boyun eğmediği sürece alışmaları zor olur ama birlikte oldukları zaman ödül maması falan vermek belki bir nebze kolaylaştırabilir.

  • re noreno  (30.11.18 13:55:37)
Belirli bir odada tutacaksınız bir süre. Birinin kokusunu diğerinin kabullenmesi gerek falan. Fakat evde dolaşması gereken evin sahibi olan kedi. Çünkü orası onun alanı. O kabul edecek diğerini kendi alanına. Yerleri değiştirin yani. Birinin yattığı bir yastığı diğerinin yanına, ötekine de ne bileyim oyuncağını falan verin. Kokulara bir alışsınlar. Biraz zaman geçince sizin gözetiminizde yan yana koyun. Biraz kavga edecekler bu arada. Yani hiç dokunmasınlar birbirlerine kısmı biraz zor. O yüzden iki kedinin de tırnakları kesili olsun. Birbirlerine ciddi zararlar veremesinler siz araya girene kadar. Birbirlerine kenetlenmelerine izin vermeyin. Buluşma kısmında herhangi birinin hareketini kısıtlamayın ama arada durun. Eğer birinin hareketlerini kısıtlayacak şekilde tutarsanız, öteki bunu fark edip kesin dalar diğerine. :)

Ekleme: Birbirlerine dalacakları an, tam göz bebeklerinin bir anda iyice büyüdüğü an olacak. Oradan hareketle araya girmeniz daha kolay olabilir. Sırt iyice kabaracak ondan hemen önce. Bir de bir tanesi, geri geri adım atıyorsa, kavgadan hemen önce, o muhtemelen kavga etseler kaybedecek olan. O misafir kediyse iyi. Ama diğeriyse, işte o zaman 3 gün ortalığın durulması için yeterli olmayabilir.
  • windowsguvenlikduvari  (30.11.18 14:00:27 ~ 14:04:59)
Üç gün için özel çabaya gerek yok. Alismiyorlarsa ayrı takılsınlar.

  • herhaltibiliyoring  (30.11.18 14:54:55)