şu mantık sorusunu çözebilir misiniz?

Eda , Ece ve Naz aynı apartmanda oturmaktadır. Naz yeni tanıştığı Eda ve Ece'yi evine davet eder. Eda ve Ece daveti kabul edip daire numarasını sorar. Naz:
"Kapı numaram şu 10 sayıdan biri ; 43, 45, 36, 39, 23, 24, 26, 14, 15, 10. Birinize sadece ilk rakamı , diğerinize de sadece ikinci rakamı söyleyeceğim"
Eda'nın kulağına kapı numarasının ilk rakamını, Ece'nin kulağına kapı numarasının ikinci rakamını söyledikten sonra Eda ile Ece arasında şu konuşma geçer ;
Eda: Naz'ın kapı numarasını bilmiyorum , Ece'de bilmiyor.
Ece: Haklısın bilmiyordum, ama artık biliyorum.
Eda: Artık bende biliyorum.

Buna göre Naz'ın kapı numarası kaçtır?

ben bir yol çizdim ama emin değilim. benim asıl merak ettiğim birbirlerinin bilmediklerini öğrendiklerinde hangi daire olduğuna nasıl karar verdiler? eda ece'nin neyi bilmediğini nereden bildi de onun bilmemesi onun bilmesine sebep oldu?(hönk?!)

benim bir cevabım var ama cevaplar geldikten sonra yazacağım.

Ece kapının son numarasını biliyor. Bu nedenle kapının son numarası ya 9 ya 0. Çünkü tekrar etmeyen son rakam bir tek o. Diğer rakamlar çifter çifter. Fakat o aşamadan sonra nasıl karar veriyor bildiğine ?

  • kablelvuku  (28.11.18 13:24:15)
cevap 45

şimdi eda'ya 4 diyor, ece'ye de 3 diyor.

Eda bakıyor bana 4 dediğine göre cevap ya 43 ya 45. yani ece'ye da ya 3 dedi ya 5 dedi. 3 dese 23 veya 43 olabilir, 5 dese 15 veya 45 olabilir. yani ece de cevabı bilemez diyor.

Şimdi ece bakıyor olaya. bana 5 dediğine göre cevap ya 15 ya 45 diyor, yani eda'ya ya 1 dedi ya da 4 dedi bu Naz. Eğer eda'ya 1 demiş olsaydı eda bu kadar emin konuşamazdı çünkü cevap 10 ise ben direk bilmiş olurdum, demek ki buna 4 dedi diyor ve sonuca ulaşıyor.

Ece'nin sonuca ulaştığını gören Eda'da aynı mantıkla buluyo 45'i.
  • bobinhoo  (28.11.18 13:44:50 ~ 13:56:23)
cevabim 26, dogru cikarsa nasil cözdügümü aciklarim.
yanlissa kafa karistirmaya gerek yok.

  • pilav  (28.11.18 13:44:52)
sorunun doğru cevabını bilmiyorum arkadaşlar, elimizde bir doğru yok yani. o yüzden açıklayın bence, birlikte çözelim şunu, kafama takıldı çok pis.

ben de @uyusam iyi olur gibi 36 dedim ama başlıkta sorduğum soruyu açıklayamıyorum mesela.
  • Bruce  (28.11.18 13:48:16 ~ 13:51:12)
bence ya 45 ya

Hepimiz 10 ve 39 olamayacağı konusunda hemfikiriz.

Eda diyor Ece biliyor olamaz. Ece'nin bilmediğini bildiğine göre. Tekli sayıların olduğu bir tanesi olamaz. Yani bu durumda 3 ve 1 liler elenmesi gerekiyor bence.

Geriye 43, 45, 23, 24, 26 kalıyor.

Bu noktada ece'nin anlaması için ilk basamağı veya son basamağı aynı olmayan bir sayı olması gerekiyor. Ece de elinde bunu uygulayan tek sayı zaten 5 olduğundan. 45 olduğunun farkına varıyor.

Sadece bunun çıkarımıyla sonuca gidebildiğine göre Eda da diyor ki o zaman 45 olmalı.
  • isvicre rakisi  (28.11.18 13:51:40)
üşenmedim editledim cevabımı.

  • bobinhoo  (28.11.18 13:57:18 ~ 13:57:40)
10 ve 39 niye olamıyor? Bruce şu konuya el at ben üzülüyorum.

  • kablelvuku  (28.11.18 14:06:33)
  • Amaranta ursula  (28.11.18 14:06:44)
naz'ın numarası 45 de olabilir 36 da ama kendisinin sopalık olduğu kesin. oturmaya gitsen kahveyi pastayı burnundan getirir.

  • orijinal nick bulamadim  (28.11.18 14:18:04)
36, müsait olunca detaylı yazarım.

  • tabirimekruh  (28.11.18 14:26:45)
bence de 26.

ilk soylenen cumleden ogrendiklerimiz:
- ece bilmiyor. yani 10 ya da 39 degil cunku 10 ya da 39 olsaydi ece bilirdi zaten son rakami bildigi icin. bunlari eliyoruz. eda da bilmiyor. eda ece'nin bilmedigini de biliyor. ilk elediklerimizi cikarirsak 3 ile baslayanlardan bi tek 36 kalmisti. hala bilmediklerine gore 36 da degil yani. 10, 39 ve 36 cikti.

ikinci cunleden ogrendiklerimiz
- ece bilmiyodum sen bunu diyince ogrendim diyor. elimizde kalan bilgiyle artik bilmesinin tek yolu 26 olmasi cunku geri kalan rakamlarim birler basamagindan birkac tane var.

eda da bunlarin hepsini bildigi icin ece "ben biliyorum" diyince 26 oldugunu o da anliyor
  • cilgin fantezilerin adami  (28.11.18 14:27:52)
bobinhoo'nun sağlaması benim aklıma yattı ama amaranta ursula'nın ibretlik çalışmasına da katılıyorum, ben de benzer şekilde ihtimalleri eleyip 36 dedim.

bence asıl nokta ece eda'nın "Naz'ın kapı numarasını bilmiyorum , Ece'de bilmiyor" demesi sonucu hangi mantıkla cevaba eriştiği? bunu açıklayalım bence.
  • Bruce  (28.11.18 14:28:59 ~ 14:34:08)
tersten yürüyün bakın çok mantıklı gelecek 45:

ben naz diyor ki eda ilk rakamı 4 ece ikinci rakamı 5

eda diyor ki lan bana 4 dediyse ece'ye ya 3 ya da 5 demiştir.

3 dediyse olabilecek seçenekler 43, 23 o yüzden ece bilmiyor.

5 dediyse olabilecek seçenekler 45, 15 o yüzden ece bilmiyor.

eda diyor ki bu zaten hiçbir şekilde biliyor olamaz. çünkü verdiği sayı 0 veya 9 değil. olsa bilirdi.

e bunu duyan ece durur mu "lan bu kız benim bilmediğimden eminse 1 veya 3 verilmiş olamaz buna diyor."

ee zaten bana 5 verildi. 1 de verilmediyse bu kıza. direkt 4 kaldı geriye.

eureka.

biliyorum, öyleyse varım diyor.

bunu duyan eda da durur mu yapıştırıyor hemen:

sen kim köpek sadece sen mi biliyosun ben de biliyorum diyor.

hadi o zaman 22. kata çıkalım da şu şıllığa kayfe içmeye gidek. diyor.

naz da tiramisu yapmış sonra yiyorlar.
  • isvicre rakisi  (28.11.18 14:33:12 ~ 14:35:35)
üstte 36 yanıtını verdim ama detaylı olarak anlatayım mobildeyim editleyemiyorum;

öncelikle eda'ya ilk rakamı söylemesine rağmen bilemiyor, yani ilk rakamın birden fazla olduğu bir sayı olması lazım. örneğin 43-45 ya da 10-15 gibi.

daha sonra ece'ye ikinci rakamı söylemesine rağmen o da bilemiyor. yani yine ikinci rakamın aynı olduğu sayılar lazım. örneğin 45-15 ya da 26-36 gibi.

bu durumda 10 ve 39 sayıları elenir, çünkü ikinci rakamı 0 ve 9 sadece 10 ve 39 var, başka sayılar yok.

bu iki sayı elenince ilk basamağı birbiri ile aynı olmayan sadece bir sayı kalıyor, o da 36. bu kadar basit.
  • tabirimekruh  (28.11.18 15:43:29)
Dogru cevap 45 gencler.
Eda'nin Ece'nin bilmedigini bilmesi icin kendisine 4 veya 2 soylenmis olmali.
Ece'nin ilk hane icin 1 ve 3 elendikten sonra ilk haneyi bilmesi ancak 45, 24 ve 26 ile mumkun.
Dolayisiyla Ece bildikten Eda'nin da bilmesi icin ise kendisine 2 degil 4 soylenmis olmali.
  • dunal  (29.11.18 00:13:01)
üzerinden zaman geçmiş ama ben de cevaplamak istedim.
numaraları eda ve ece için ayrı ayrı grupluyorum:
ilk rakamı bilen eda: 43-45 36-39 23-24-26 10-14-15 şeklinde 4 grup.
ikinci rakamı bilen ece: 10 23-43 14-24 15-45 26-36 39 şeklinde 6 grup.

1.veri: eda naz'ın kapı numarasını bilmiyor, ece'nin de bilmediğini biliyor.

o zaman eda kapı numarasının 10 veya 39 olmadığından emin. eda'nın elindeki rakam 1 veya 3 değil. çünkü ece'nin bilmediğini biliyor. sadece böyle bilebilir bunu. elindeki rakam 1 veya 3 değil.
böylece kalan numaralar şöyle:

eda: 43-45 23-24-26
ece: 23-43 24 45 26

2.veri: ece artık biliyor.

ece'nin elindeki sayı gruplarına bakarsak artık bilebilmesi için tek kalmış gruplardan birisi olması lazım. yani 23-43 ikilisi eleniyor. 24, 45 veya 26 elimizde kalıyor.

eda:45 24-26
ece 24 45 26

3.veri: eda da artık biliyor

kalan duruma baktığımızda eda'nın elindeki sayılarda alternatifli olmayan, tek kalan 45. eda artık bildiğine göre naz'ın kapı numarası 45.
  • stanley weber  (29.11.18 08:58:47)