HDMI ya da VGA'dan RCA veya SCART'a görüntü aktarmak

Piconlular,

Efendim, eski PC'mi S-Video çıkışını kullanarak CRT TV'nin RCA girişine bağlayabiliyordum. Ama şimdiki yeni PC'mde sadece HDMI ve VGA çıkışları var; TV ise aynı TV ve yalnızca RCA ve SCART girişleri var. (SCART girişlerinin çalıştığına emin değilim.) HDMI'ın dijital ve RCA'nın analog görüntü taşıdığını biliyorum. HDMI ya da VGA'dan RCA veya SCART'a nasıl görüntü aktarırım? S-Video'dan RCA'ya olduğu gibi yalnızca kablo ile olmayabileceğini düşünüyorum. Böyle kutu (box) gibi ne kullanılabilir? (Yüksek çözünürlüğe gerek yok; TV en fazla 1024x768 çözünürlüğe çıkabiliyor)

vga'dan rca'ya çıkış olabilir ikisi de analog. doğru kabloları bulmak lazım istanbuldaysan kadıköy yazıcıoğlunda falan bi soruştur derim.

  • yuto  (17.03.10 20:17:44)
@yuto

Daha önce Beşiktaş'taki bir bilgisayarcıya sormuştum ve sadece kablo aracılığı ile VGA'dan başka yere aktarım yapmanın mümkün olmadığını söylemişti. Yazıcıoğlu ya da Mecidiyeköy'de doğrudan sorduğumda "ooo, bunu ben evde kendim kullanıyorum, gönül rahatlığıyla alabilirsin" diyerek elime 5 TL'lik kabloyu 20 TL'ye sıkıştıracaklarını çok iyi biliyorum. Şu S-Video'yu dizüstü bilgisayarlardan kaldıran zihniyetin...
  • metal revolution  (17.03.10 22:10:46)
vga to composite isimli aleti almanız lazım sizin. dealextreme'de mevcut kendisi.

  • darknum  (17.03.10 22:25:23)
@darknum

Vatan Bilgisayar'da şunu buldum:
S-LINK SL-VV02 VIDEO VGA ADAPTÖR;
www.vatanbilgisayar.com

Gold'da ise şu var:
S-LINK SLX-346 VGA TO S-VIDEO ÇEVİRİCİ;
www.gold.com.tr

Sanırım kablodan pek bi numara çıkmaz ama kutu da biraz tuzlu gözüktü. İstanbul'da aşağı yukarı 100 TL'ye alabileceğim yer var mı?
  • metal revolution  (18.03.10 00:14:59 ~ 11:12:48)
analog kablo olduğu için olabilitesi mümkün ama doğru yerden doğru kabloyu bulmak gerekiyor. ebay'de bulunabilir belki. ben kadıköyde-yazıcıoğlunda bağlanmaz dedikleri ps3ü vga ile monitöre bağladım ebay'den aldığım kabloyla

  • yuto  (18.03.10 00:50:23)
o kutu işte dealextreme'de s-link adıyla değil ama aynısıyla var ve tabiki çok daha ucuz bir fiyata. o kabloların daha çalıştığını duymadım. sebebi de basit vga kablosu rgb olarak ayırıyor görüntüyü. o kablolar komposit veya s-video çıkışı veriyor. ha direkt rgb ayıran kablolar var ama takacağın alette rgb girişi olmalı (ki zaten o da vga olacaktır)(piyasadaki mon

ya kusura bakma adam gibi yazacaktım ama 2 telefon geldi öküz gibi işim çıktı. kısaca dealextremeden o kutuyu al.
ben aldım kullandım sonrada ekşiduyurudan birine sattım ihtiyacım kalmayınca.
  • darknum  (18.03.10 10:50:12)
Meseleyi bu defa anladım gibi. RGB benim işime yaramıyor; RCA ve hatta direk Komposit çıkış lazım. En mantıklısı bilgisayarcılara dizüstü ile gidip o "VGA to Composit" kabloyu denemek ve çalışıp çalışmadığını teyit etmek. Ardından da biraz piyasa araştırması ile 2 haneli bir fiyata aramak. İşin ilginci Gittigidiyor'da yok, fahiş de olsa satarlardı ama göremedim. Neyse bakarım ben bugün; çok sağolun...

Düzelti: Gayet de varmış; urun.gittigidiyor.com Bu durumda fiyat aralığı 90 TL'nin altına inmiş durumda.
  • metal revolution  (18.03.10 11:11:27 ~ 11:15:51)