Borsa'da uzun vadede kazanırsınız ne demek?

Hakikaten bu geyik nedir merak ediyorum, kazanırız da, ne kadar, enflasyon %15-20, faizlerin 20-25 olduğu bir yerde en az %20 kazanmamak zarar etmek anlamına geliyor, borsada uzun vadede kazanmak %20'nin üstüne çıkılabilir mi demek?

hayır, uzun vadede kaliteli sanayi şirketleri daima yatırımcısına kazandırır. yani 5 senede negatif getiri olmaz hatta enflasyonun da üstüne çıkarsın. (ülke batmadığı sürece.)

  • lata  (25.11.18 17:12:19)
Yalan dolan ya, batanlari bu sekilde teselli ediyorlar.

Bizim borsada 20 sene beklesen bile kar edemezsin. Senelerdir 90i asamadi.
Cok istisna hisseler var onlara para yatirmis olacaksin da denk gelecek oyle olur. Onda da cok para yatirmis olacaksin ki para gelsin, 5bin yatirsan 10 senede 10 katina ciksa yine bisey etmiyor.
  • acemi  (25.11.18 17:24:59)
borsada uzun vadede falan kazanamazsın, bunu kim dediyse fakir bir poserdır.

ha şu olur- halka arzdan alırsın. istediğin fiyattan satarsın.

borsa asıl olarak dengesiz bir çocuk oyunudur.

2 senelik semi veteran biri olarak söylüyorum bunu
  • binder dandet  (25.11.18 17:26:12 ~ 17:27:19)
aselsan anneme eski fiyat 14 tl simdiki 7 tl den aldım 2015 senesinde. 49 lirayı gördü. ereğli petkim tüpraş bunlar uzun vade kaybettirmez.

  • lycoxin  (25.11.18 17:36:16)
@lycoxin

49 lirayı gördü, peki şimdi ne kadar? kaç bin tane 49 liradan almış alan adam intihara meyilli?
  • binder dandet  (25.11.18 17:41:26)
Borsada uzun vadeli kazanırsın da Türkiye borsasında olmaz o iş :)

  • noluyo yaa  (25.11.18 17:42:32)
klasik bitcoin tarzı binder dandet. ucuzken yüzüne bakmazlar iki katına çıkınca herkes aselsancı olur. borsada keriz bitmiyor mlsf.

ayrıca 49 dan alan adam 100 olsa da para kazansam diyodu. 100 olunca sesi cikmayacakti. ava giden avlanır. o seviyeden uvy yatırım yapılmaz. anca trade edilir. trade eden de 3% stop yapar çıkar. küçük yatırımcı avlamak istiyor avlanınca ağlıyor.
  • lycoxin  (25.11.18 17:48:05 ~ 17:52:28)
@Binler, 2 senede acemi bile olamazsın “semi veteran”mış.

Ben şu linki buraya bırakıyım, bu tip elinde data olmadan sallayan adamlara itibar etmeyin.kendiniz okuyun araştırın.

www.mrmilyoner.com
  • Mcfly  (25.11.18 19:01:22)
@mcfly

kardeş burası akademik jurnal miiii akademik ders sınıfı mııı?

ne çeşit bir kanıt istiyorsun.? gördüğümüz deneyimlediğimiz bir şey var herhalde.

hepiniz uzmansınız he . 2 senede acemi olamıyorsam paylaşır mısın tecrübeni? hangi hedge fund larda ceo luk yaptın?
  • binder dandet  (25.11.18 19:41:45 ~ 19:44:18)
Birkaç örnek:
Arçelik, 1999 da 0,127 lira, bugün 15,19 lira;
Sbancı 1999 da 0,252 lira, bugün 7,57 lira;
Ereğli 1999 da 0,023 lira, bugün 8,14 lira;

Uzun söze gerek var mı?
  • oguz altun  (25.11.18 19:59:07)
sayın oğuz altun,

kümülatif enflasyon oranı nedir?
  • binder dandet  (25.11.18 20:08:30)
Dolar 1999da 0,179 TL, bugün 5,27 TL

Bunu da buraya bırakırsak, enflasyondan arındırmaya faydası olur.
  • oguz altun  (25.11.18 20:20:05)
Ya bak tek cumleyle butun borsayi cokerticem.

Madem bu hisseler(herhangi bir hisse) cok iyi neden sirketin sahipleri bu hisseleri satip duruyor. Sirketin genel muduru, yoneticisi vs.. neden almiyor.
Satildikca kapa bildiriyorlar goruyoruz.

Sizce 20 yildir baskan olan aziz'in ne kadar hissesi vardir, teknosanin kizi niye satti. Ali koc hisse almis midir?
Pilotlar thy aliyor mu?

Bizim elimizdeki bi hisse 350 kat artmis. Gordugunuz gibi zengin degilim.
  • acemi  (25.11.18 21:33:24)
@binder o kadar cahilsin ki oguz altun’un yazdığına karşı tek önergen enflasyon. Senin gibi boş sallamayıp tamamen datalarla konuşucam şimdi;

Buradan değer hesaplayıcısından 1 Ekim 1999’da 100 liralık Ereğli hissesi aldığını giriyorsun.

www.erdemir.com.tr

Bugünkü ederi temettülerle birlikte 21.932 lira ediyor. (ki burada temettülerle hisse almamıştır onlarla aynı gün hisse alsa sonuç ne olurdu tahmin bile edemiyorum)

Enflasyon ne kadarmış onu da hesap edelim o da buradan;

www3.tcmb.gov.tr

1530 lira etti.

Aynı tarihte 1usd 0.457 liraymış şimdi 5.30

1159 lira ediyor enflasyonun bile altında.

Umarım anlayabilmişsindir. Bence sen dön bi 2 sene ne yaptım bak ben tahmin ediyim mi investing’te grafik kovalamaktan Twitter’da teknik analiz üstadlarını takip etmekten başka bi şey yapmamışsındır. Oysa tek yapman gereken bilanço okumayı öğrenip belirli bi kaç hisseye yatırım yapmak ucuz olduklarında ağırlığını arttırmak. Burda sadece Eregl’den bahsettim bunun gibi ezberden 15 hisse sayarım.
  • Mcfly  (25.11.18 21:36:38)