[]

Atatürk'ün İslamiyet / Din Hakkındaki Meclis Konuşması

Merhaba. Sağda solda Atatürk'ün meclisteki bir konuşmasının videosu dönüyor. Din ve İslamiyet hakkındaki olumsuz(!) konuşması. Şimdi bir elemanla bu konuda tartıştık. Bana bu konuşmanın tam tarihi ve bilgisi lazım. Meclisin tutanak arşivi internette bulunmakta. Bu konuşmanın eksiksiz, tamamı lazım bana. Şahsen Kuran'ın Türkçe'ye çevrilmesini isteyen, Diyanet İşleri'ni kurup halkın gerçek dini öğrenmesini isteyen bir adamın Allah'a, kitaba sallayacağını zannetmiyorum. O konuşmanın tamamına erişmem gerekiyor...
 
Gökten indirildiği zannedilen kitaplar meselesini diyorsanız linki aşşağıdadır.

www.tbmm.gov.tr
3. Yasama Yılı 1 Kasım 1937 İçtima Senesi 3: 1.11.1937

Ömrü cephelerde geçen bir adamın ilhamlarını gökten, gaipten değil hayattan alması "Allah'a kitaba sallamak" değildir, akılcılıktır.

(bkz: this is not a bug it’s a feature)

Ayrıca yazdığı medeni bilgiler ve tarih kitabına da bakın.
  • Ufuk  (21.11.18 17:53:33) 
Herkes zaten kendi kafasına göre bir Atatürk figürü yaratıp takılıyor memlekette. Örneğin, 30'lar itibariyle Atatürk İslam karşıtı birçok söylemde bulunmuştur, bu sadece meclisteki bir cümleden de ibaret değildir ama ya sansürlenmiş ya da pek gündeme getirilmiyor, malum saçma dini hassasiyetler... Okullardaki derslerde okutulması için yazmış olduğu Medeni Bilgiler'de din hakkındaki fikirlerini çok net ifade etmiştir. Keza yazmış olduğu tarih kitabında da o ayarda söylemleri mevcut. Zamanın ve toplumun çok ilerisinde bir liderdi Atatürk.

(bkz: vatandaş için medeni bilgiler)
  • soso  (21.11.18 19:48:34) 
Şimdi pardon ama Kuranı Türkçe'ye çevirmek istemesindeki amaç "insanlar anladıldığı dilde okursa ne kadar saçma olduğunu anlar" mantığı değil miydi zaten?

Hani genel yaygın ateist düşüncesi gibi "abi kuranı okusalar inanmayı bırakacaklar, bu kadar saçma şey mi olur" değil mi?

Atatürk ve o sıralar iktidara hakim arkadaşlarının islam dini hakkındaki görüş ve düşünceleri için 1931 basımı lise tarih kitabına bakabilirsiniz. İnternette bol bol fotoğrafları var.

Arkadaşlar, Atatürk iyi bir asker, iyi bir devlet adamı, başarılı bir liderdi. Ama büyük ihtimal ile atesit, en iyi ihtimal ile de deist idi.

Bütün söylem ve eylemleri bu yöndedir.

Kazım Karabekir'in hatıralarında olması lazım, "arapoğlunun yaveleri" kısmı hakkında da nette bol bol bilgi bulabilirsiniz.

Geçen gün sözlükte Kadir Mısıroğlu'nun sözleri biraz çarpıtıldı, fakat o açıklamanın aslı Aziz Nesin'e aittir.

Hani şu kısım "Bir müslüman Atatürk'ü seviyorsa ya ahmaktır ya sahtekar" Bunun da videosunu nette bulabilirsiniz.
  • John Bloor  (22.11.18 09:47:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.