kira artış yüzdesi

iyi akşamlar,

ev sahibi ile atıştık adam %25 artış yapmam lazım, siz yeni değilsiniz %20 yaptım dedi.

neye istinaden bu artış yapılıyor sadece enflasyon %20 diyor hop kira da bu kadar artmak zorunda mı ?

asgari ücret gibi bunun bir asgarisi veya en çok şu kadar oluru yok mu ?

sözleşmede artışla ilgili bir madde kesin vardır. orada ne yazıyorsa en fazla onu alabilir

  • error522  (19.11.18 19:11:21)
tefe yazılmış :(

  • su aygırı  (19.11.18 19:15:12)
Tefe mi kaldı ya, ÜFE oldu o, anlık olarak yıllık ÜFE de %45. %25 olan TÜFE.

  • apdulera  (19.11.18 19:20:37)
ya bence %10 yap geç. ne demek %20 falan. ayıp ya.

  • error522  (19.11.18 19:50:58)
%20'ye razı ettik. altına inmiyor. bu sene ücret zammı almayabilirim hatta çalıştığım firma kapanabilir.

gerçekten çok zor.
  • su aygırı  (19.11.18 20:17:42)
En fazla %23 yapabilir. Peki, etrafınızdaki evlerin fiyatı nasıl? Eğer sizin %20 zamlı kiradan azsa, bunun çok saçma olduğunu belirtin. Bİr de ev sahibiniz şöyle düşünsün, eğer siz evden şu an çıksanız, kışın ortasında en az 3 ay kiracısız kalacak, aidat + yakıt parası ödeyecek. Yani siz çıkarsanız, o kaybeder. Bu gerçeği ona hissettirin ve "çıkarım" diye gözdağı verin.

  • agluna  (19.11.18 20:24:08)
Düpedüz fırsatçılık. Yapacağınız birşey yok, %20 yapabilir. Yargıtay da üfe ortalamasına bakıyor.
Yerinizde olsam çoluk çocuk yoksa evi değiştiririm, tam kıla girerken %25 zamlı bulsun bakalım kiracı bulabiliyormu..
Bir de yeni değilsiniz demiş de %20 yapmış da... Lutfetmiş paşam...
  • artci sarsinti  (19.11.18 20:24:45)
aslına bakarsanız ev dökülüyor.
tek handikapı ulaşıma yakın.
çevredeki dairelerle eşittir kiramız, tam ortalamadayız.

gerçekten çok iyi kiracıyız. bugüne kadar hiç bir ev sahibi şikayetçi olmadı, gününde yollarız kirayı, evi koruruz.

paragöz ev sahipleri yapacak bir şey yok.
  • su aygırı  (19.11.18 20:39:13)
%20 zam ile ulaşılacak kira fiyatı, etrafdaki yeni kiralanacak daireler ile eşitse. Ya da fiyat olarak ortalamaysa ev sahibinin ne suçu var acaba?

Geçen sene %10 gibiydi kira artış oranları, bu sene enflasyon bu şekilde. Ne yapmasını bekliyorsunuz? Yasal olarak hakkı olandan daha azına razı olmuş işte.
  • John Bloor  (20.11.18 09:38:01)
Ben %7 yaptım.Zaten düşük değildi.Çıkmasın yeter

  • turkuaz  (20.11.18 09:59:35)