[]

Otizm hakkında

Otizm hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğim için kendime çok kızdım.

Az önce bir twitter'da gördüm, bir kişi yazmış: "Darwin, Einstein, Bill Gates, Steve Jobs, Kubrick, Warhol, Tesla, Joyce ve niceleri otizm spektrumundaki insanlar."

Mesela down sendromunda, kromozondaki farklılıktan dolayı tüm down sendromluların yüzleri birbirine benziyor. Otizmde öyle bir şey yok anladığım kadarıyla?

Yani dış görünüşüne bakarak bir insanın otizmli olup olmadığını anlamak mümkün değil sanırım?

Kendine ödev verdim, yarın detaylıca araştıracağım ama bu dış görünüş meselesini size sormak istedim.

 
edit: tam otizmden ve aspergerden bahsetmişken, celal şengör kendisinin de slight bir asperger disease teşhisi olduğunu söylüyor ve yararlarından bashediyor
1. hafızaya olan yararı 2. ise diğer insanların düşüncelerini umursamama
buna hastalık demek bile hata bana kalırsa
www.youtube.com (8.28)

konuyla ilgili çok bilgim yok kendimce açıklamak isterim
dışarıdan fiziksel görüntü olarak "normal insandan" ayrılamıyorlar, down sendromuna sebep olan şey 21. kromozomda oluşan bir anomali, otizmin sebebi ise sanırım tam olarak bilinmiyor

twitterda onu yazan kişi bence bir hayli sallamış, bir çok insan otizm spekturumundaki hastalıklardan birine sahip olup, yaşayıp ölüp bunu bilmeyebilir.

Bir insanın otizmli sayılması için bazı kriterler var yani sadece bir şeye takıntılı olmakla bağdaştırılmamalı (twitterdaki kişi sadece bunu düşünmüş olabilir)

teşhis kriterleri kabaca bu 3 başlığa bakılarak belirleniyor, parantez içindekiler de açıklamaları, her otizmli insanda hepsi olacak diye bir şey yok tabi

sosyal etkileşimde bozukluk (sözsüz iletişimde zorluk, akran ilişkileri geliştirememe, diğer insanlarla olan aktivitelere karşı ilgi-heyecan hissedememe, sosyal ve duygusal karşılık kuramama)

iletişim bozukluğu (konuşmadaki gecikme ya da eksiklik, diyalog kurma ve sürdürmede yetersizlik, tekrarlamalı ya da kişinin kendine has bir takım kelimeleri kullanması ya da samimi olmayan, spontane-doğal konuşma becerisi eksikliği)

kısıtlı-tekrarlı hareket, davranış kalıpları (kısıtlı ilgi-anormal şeylere odaklanma, belirli saçma ritüellere-rutinlere olan bağlılık, tekrarlayan motor hareketler, nesnelerin küçük parçalarına aşırı ilgi)

Bana otizm tanısı konmuş insanlar dışarıdan davranışlarına vs. bakıp biraz zaman geçirince anlaşılabilir gibi geliyor çünkü gözlemlenebilir bozuklukları çok sayıda
bunun yanında ılımlı otizm sayılan asperger sendromu var. Benim bahsettiğim bir çok otizmli insan bunu fark etmeden yaşayabilri derken adaha çok asperger sendromunu kast ediyordum. (başka anlaşılması zor hastalık varsa onları bilmiyorum.)

Otizm konusunu araştırırken zihin kuramına da bakmanızı öneririm. Aslında en temel farklılık burada yatıyor. "Normal insanlar" başkalarına baktıklarında onların duygularını, ne düşündüklerini (en azından yüzeysel şekilde) anlayabilirler. Biri kızgınken ya da aslında reddetmek istediği bir teklifi gönülsüzce kabul ederken bunu kolayca anlayabiliriz ve bunlar hakkında pek düşünmeyiz. Otizmli insanlarda ise bu doğuştan gelen sosyal anlayış yeteneği yoktur ya da gelişmemiştir. Bu yüzden sosyal etkileşimle ilgili her konuda zorluk yaşayabilirler.

The big bang theory filmindeki sheldon cooperda asperger sendromuna örnek gösteriliyor mesela. Onun da dizideki diğer insanlarla ilişkisi bu şekilde ve insan ilişkilerini kafasında formülize ederek onları anlamaya çalışıyor.

Eğer ingilizceniz varsa konuyla ilgili bize derste gösterilen bir makaleyi de atabilirim, güzel ve kısa bir şekilde açıklıyor konuyu.
  • Coyote  (18.11.18 01:36:21 ~ 01:45:34) 
Coyote'ye katılıyorum ama gelip buraya yazmazsam içimde kalır diye tekrar da olsa yazmak istedim.

Atipik veya tipik olsun, otizmin olayı sosyal ilişkilerde zorluk çekmeleri.
Yani bizim doğal olarak öğrendiğimiz şekilde satır aralarını okuyamamaları ve bunu sonradan öğrenmeye çalışmaları, daha doğrusu bizim öğretmeye çalışmamız.
Sürekli saate bakan birinin sıkıldığını veya kapıya bakan birinin, birini beklediğini anlayamama; toplum içinde gaz çıkarılmaması gerektiğini, durduk yere birine "şişkosun" denmemesi gerektiği gibi gibi.

Dışarıdan genelde "bir gariplik var" olarak algılanıyorlar sadece ve maalesef ki bu yargılanarak ya da acınarak yapılıyor.
Tipik otizmliler, tekrarlayıcı davranış veya mekanik konuşmalarından dolayı daha belirgin olabiliyor ama atipikte bu neredeyse hiç belli değil.

Otizm spektrumu yine çok geniş ve otizm ile zekayı sürekli bir bağdaştırma eğilimi var nedense. Zeka, bambaşka bir spektrum ve zeka için belli bir tanı almak gerekmiyor. Otizmli biri illa çok zeki veya zeka geriliği olacak diye bir kaide yok.
Benim down sendromuyla otizmi kombolamış çocuklarım da vardı mesela.

Bu sizin bahsettiğiniz spektrumdakiler -eğer öyleyseler- Asberger Sendromudur yüksek ihtimalle. Asberger Sendromu'nda bireyler, belli bir konuya takıntılı oluyorlar ve o konu ile ilgili gereksiz bir sürü şeyi öğreniyorlar. İkinci dünya savaşındaki tankların isimleri gibi.
Yine de ortak yön sosyal açıdan yetersiz olmaları, konuşurken pot kırmaları ya da istedikleri şeyi tam anlamıyla ifade edememeleri.

Zihin kuramının şöyle bir özelliği de var, yalan söyleyebilme. Yalan söyleyebilmek çok önemli bizim zihinsel gelişimimiz için ve yaklaşık 3-4 yaşlarında o yeti kazanılır.
x kişisine yalan söylediğimde o yalan söylediğim davranışı x kişisi yokken yaptığımı ve x kişisinin bunu bilemeyeceğiini bilerek söylerim.
Otizmliler ise genelde "ödevimi yapmadım çünkü çizgi film izledim" diyor.
  • mor bembombom  (18.11.18 12:19:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.