[]

Otizm hakkında

Otizm hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğim için kendime çok kızdım.

Az önce bir twitter'da gördüm, bir kişi yazmış: "Darwin, Einstein, Bill Gates, Steve Jobs, Kubrick, Warhol, Tesla, Joyce ve niceleri otizm spektrumundaki insanlar."

Mesela down sendromunda, kromozondaki farklılıktan dolayı tüm down sendromluların yüzleri birbirine benziyor. Otizmde öyle bir şey yok anladığım kadarıyla?

Yani dış görünüşüne bakarak bir insanın otizmli olup olmadığını anlamak mümkün değil sanırım?

Kendine ödev verdim, yarın detaylıca araştıracağım ama bu dış görünüş meselesini size sormak istedim.

 
Coyote'ye katılıyorum ama gelip buraya yazmazsam içimde kalır diye tekrar da olsa yazmak istedim.

Atipik veya tipik olsun, otizmin olayı sosyal ilişkilerde zorluk çekmeleri.
Yani bizim doğal olarak öğrendiğimiz şekilde satır aralarını okuyamamaları ve bunu sonradan öğrenmeye çalışmaları, daha doğrusu bizim öğretmeye çalışmamız.
Sürekli saate bakan birinin sıkıldığını veya kapıya bakan birinin, birini beklediğini anlayamama; toplum içinde gaz çıkarılmaması gerektiğini, durduk yere birine "şişkosun" denmemesi gerektiği gibi gibi.

Dışarıdan genelde "bir gariplik var" olarak algılanıyorlar sadece ve maalesef ki bu yargılanarak ya da acınarak yapılıyor.
Tipik otizmliler, tekrarlayıcı davranış veya mekanik konuşmalarından dolayı daha belirgin olabiliyor ama atipikte bu neredeyse hiç belli değil.

Otizm spektrumu yine çok geniş ve otizm ile zekayı sürekli bir bağdaştırma eğilimi var nedense. Zeka, bambaşka bir spektrum ve zeka için belli bir tanı almak gerekmiyor. Otizmli biri illa çok zeki veya zeka geriliği olacak diye bir kaide yok.
Benim down sendromuyla otizmi kombolamış çocuklarım da vardı mesela.

Bu sizin bahsettiğiniz spektrumdakiler -eğer öyleyseler- Asberger Sendromudur yüksek ihtimalle. Asberger Sendromu'nda bireyler, belli bir konuya takıntılı oluyorlar ve o konu ile ilgili gereksiz bir sürü şeyi öğreniyorlar. İkinci dünya savaşındaki tankların isimleri gibi.
Yine de ortak yön sosyal açıdan yetersiz olmaları, konuşurken pot kırmaları ya da istedikleri şeyi tam anlamıyla ifade edememeleri.

Zihin kuramının şöyle bir özelliği de var, yalan söyleyebilme. Yalan söyleyebilmek çok önemli bizim zihinsel gelişimimiz için ve yaklaşık 3-4 yaşlarında o yeti kazanılır.
x kişisine yalan söylediğimde o yalan söylediğim davranışı x kişisi yokken yaptığımı ve x kişisinin bunu bilemeyeceğiini bilerek söylerim.
Otizmliler ise genelde "ödevimi yapmadım çünkü çizgi film izledim" diyor.
  • mor bembombom  (18.11.18 12:19:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.