[]

DNA testimin sonucuyla ilgili birkaç soru

Selamlar,

Uzun zamandır yapmak istiyordum bu testlerden, sonunda yaptım ve sonucu aldım. Kafama takılan birkaç şeyi de size sormak istedim.

Şimdi bu testin sonucuna göre %67 Yunan geni taşıyormuşum. Bu durumda bu geni hem anneden hem de babadan aldığım sonucuna kesinlikle varabilir miyiz? %50 anneden %50 babadan alıyoruz kuralından yola çıkarak?

Myheritage aynı zamanda DNA eşleşmelerini de gösteriyor en çok miktarda paylaşılan DNA’ya göre sıralayarak. Orada en üst sırada Bosnalı biri çıkıyor. Olası ilişki içinse 3. ila 5. dereceden kuzen olabilirsiniz diyor. Böyle görünce merak ettim mesaj attım kimdir nedir diye. Kendisi %50 Balkan %50 Doğu Avrupa geni taşıyormuş. Bende bunların ikisi de %0. Arada uzaktan da olsa bir ilişki varsa oranlarda bunu görmemiz gerekmez miydi?

Son olarak %13 Baltık geni %1,5 da Japon geni taşıyormuşum. Hadi bir yerden Doğu Avrupa’ya bulaştık diyelim de Japon çok ilginç değil mi? Bu şekilde kitlesel bir etkileşimde bulunulmuş mu, bunu tarihsel olarak bilebiliyor muyuz?

Teşekkürler.

 
çok vaktim yok da
anneden 50 babadan 50 hesabına göre yapılmıyor o hesap
senin ırk genlerinin hepsi 100 birim kabul ediliyor (tabi bilinebilinen haplotiplerin hepsi, bir havuz gibi)
oradan 67 tanesi yunan haptotipiymiş...diye gidiyor.
  • niye ama  (17.11.18 19:35:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.