[]

Entelektüel birikim nedir? Nasıl geliştirilir?

Sb
 
Zor bir soru sordun. Cevabı uzun. Eksiseyler okuyarak işe başlayabilirsin ama.


  • ideas worth spreading  (14.11.18 13:22:01) 
birikimle gelişir bir anda zor. genel dünya tarihi ülkeler ile başlayabilirsin.


  • mikahakkinen  (14.11.18 13:29:40) 
Oncelikle eksiseyler okumani onermem. Cok yanlis bilgiler de icerebiliyor cunku reklam amaciyla dogrulari insanlarin istedigi sekilde manipule edebiliyorlar.


  • Traveller  (14.11.18 13:31:14) 
Dünya tarihi oku. Güvenilir, özet geçen kitaplarla işe başla. Önce İlk Çağ, Orta Çağ diye kronolojik olarak bugüne gel. Dünyanın bugünkü durumuna nasıl geldiğini bir öğren. Zaten okurken ilgini çekecek, bilmediğin bir sürü şeyle karşılacaksın. Bunları araştırıp öğren. Biraz temel felsefe kitapları oku. Biraz edebiyat klasikleri. Ülkeler coğrafyası. Ekonomik sistemler, solculuk, sağcılık, monarşi, demokrasi, otokrasi, dinler tarihi falan filan... Yabancı diller de lazım. Biraz fen bilimlerine de merak sarabilirsin. Fizik, matematik, biyoloji astronomi gibi. Okuduklarını zorlanmadan anlayacak derecede İngilizce de öğren böylece Türkçe kaynaklarla sınırlamak zorunda kalmazsın kendini.


  • i ve been mistreated  (14.11.18 13:56:50) 
sapiens oku


  • japon askeri  (14.11.18 14:56:30) 
Entelektüel birikim bir arkadaş grubunda konuşurken çok farklı alanlarda sohbete dahil olabilmek, en azından söylenenlere fransız kalmamaktır. Bu nedenle sinemadan edebiyata, tarihten ekonomiye farklı alanlarda okumanız, merak etmeniz gerekir.


  • ovungec zeus  (14.11.18 17:20:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.