Excel'e istatistik inceleme yaptırma - Business Research Dersi

Herkese merhaba!

Hayatımda hiç istatistik dersi almadım ve bu dönem business research dersinde hep istatistik vardı. ben çalıştığımdan dolayı derse de gidemedim ve şuan final ödevimi yapmam gerekiyor. ödev herhangi bir datayı istatistiğin herhangi bir yöntemiyle incelemek. aslında çok kolay bir ödev ama ben konuya tamamen fransız olduğumdan ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. elimde spss yok, excel kullanmam gerekiyor. excel'de veri çözümleme eklentisini indirdim.

elimdeki veri şu:

ilk sütunda tarihler yazıyor, tüm 2015 yılı için.
ikinci sütunda promosyon olup olmadığı 1 ve 0 olarak belirtiliyor.
üçüncü sütunda verilen toplam sipariş sayısı
dördüncü sütunda da verilen toplam sipariş tutarı

istatistiksel olarak promosyon olup olmamasının sipariş sayısı ve tutarına olan etkisi incelenebilir diye düşündüm ama yamuluyor olabilirim tabi. bu konuda da önerilerinize açığım.

peki ben şimdi excel'e ne yap demeliyim?

dün ödevin son günüydü çok kötü patladım :(

Yapacağın şeyin adı regresyon analizi. Ancak bağımlı değişkenin (promosyon olup olmaması) 1 veya 0 şeklinde binary özellik gösterdiği için logit-probit fonsksiyondan faydalanman gerekiyor. Bunlar kulağa zor gelebilir ama aslında o kadar da zor değil. Başlangıç adımın bunlar, buradan hareket et, ama daha da uzman olan arkadaşlar daha basit bir anlatım veya daha verimli bir yöntem sunabilirler. Ben prensibi aktarmaya çalıştım.

  • dougsampson  (14.11.18 11:41:05)