roman yazarken

merhaba,
diyelim ki bır roman yazıyoruz.
romanda
"x kısısının y romanındakı z ve k karakterlerı..." gıbısınden bı ıfade olsun ıstıyorum.
bunun ıcın x kısısınden ve/veya y romanının haklarına sahıp olan yayınevı/kısıden ızın almam gerekır mı?
yasal olarak gerekır mı?
etık olarak gerekır mı?

x= yasayan bır turk.
y= basılmıs bır kıtap.

tesekkurler...

romandan bir alıntı yapmadığın sürece bahsedebilirsin. telif ödemen için bir neden olmaz sanıyorum.
mesela senin karakterin o gün vapurda elif şafak'ın aşk kitabını okuyor olabilir gayet de.

  • kediebesi  (16.03.10 02:18:39 ~ 02:19:12)
elif şafak bizzat adalet agaoglunun kendisini malzeme etmişti siyah sütte hiçbişey de olmamıştı ki adalet hanımdan izin falan almamış yani

  • black wings gray eyes  (16.03.10 08:09:43)
"x kişinin y romanındaki z ve k karakterleri" dediğinizde kişinin eserinden bir parçayı yayımlamıyorsunuz, sadece ondan bahsediyor, onun içeriğine atıfta bulunuyorsunuz. nasıl ki "istiklal caddesinin girişindeki kızılkayalar büfesi" dediğinizde bir yerden bahsediyor ve o yerin fikri-sınai haklarını zedelemiyorsanız aynı durum öteki için de geçerli. bir sorun olmaz, dert etmeyin. aksi takdirde hiçkimse hiçbir eser, metin, makalede bir başkasının eserinden veya içindeki karakterden telif ödemeden bahsedemez duruma gelirdi. rahat olun. tabii bu işin hukuki boyutu. ama etik boyutu da bundan pek farklı değil. edebiyat tarihi bunlarla doludur. siz sadece bir romanda başka bir romandaki karakterden bahsediyorsunuz. etik olarak da hiçbir sakıncası yoktur.

  • microfiction  (16.03.10 21:05:32)