[]

ACİL! iş başvuru testi ile ilgili

Merhabalar bu benim iş sınavım için verilen kılavuzda yer alan çeviri ve bana türkçe kurallarına göre yanlış geliyor. Çünkü bildiğim kadarıyla yabancı kelimelere gelen ekler türkçe olarak okunarak eklenir.


Örneğin: PRAM'ı sıfırlamak değil de PRAM'i sıfırlamak diye yazmışlar doğrusu için
ya da macOS'u yerine macOS'i olarak doğrulamışlar.

bunu kısaca bana anlatabilir misiniz çünkü bana doğru diye yazdıkları yanlış olarak geliyor?

 
bildiğim kadarıyla türkçe yazılışa göre ek gelir ama özel isimlerde ne olur bilmiyorum açıkçası. sonuçta bunlar normal kelime değil özel kelimeler.


  • neverlose  (09.11.18 07:31:15) 
"Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm’yi, kg’dan, mm’den, kr.un. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısalt­manın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT’ye, TDK’den, THY’de, TRT’den, TL’nin vb. Ancak kısaltması büyük harflerle yapıldığı hâlde bir kelime gibi okunan kısaltmalara getirilen eklerde kısaltmanın okunuşu esas alınır: ASELSAN’da, BOTAŞ’ın, NATO’dan, UNESCO’ya vb."

demiş.

tdk.gov.tr

UNESCO örneği de olduğundan yabancı kökenli kısaltmalarda da bu kural geçerli diye anlıyorum.

Sonuç: Buradaki bilgiyi doğru yorumluyorsak eğer adamların yazdığı doğru.
  • monogram  (09.11.18 08:50:59 ~ 08:59:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.