Wordpress hk. darlamacalar

arkadaşlar selam bir iki gündür darlıyorum.

bir şey soracağım, yazılım tarafıyla ilgili (panel değil).

şimdi ben yeni bir sayfa açıyorum wordpressten. adı "program".
buna da ekndi yarattığım custom template'i ekliyorum, ama bu kısmı önemli değil.

şimdi ben istiyorum ki bu yeni açtığım sayfa;
www.domain.com/program/12342/program-adi

şeklinde çalışsın. ben de buradan id ve program adı parametrelerini alıp kullanayım.
ama ben bunu böyle yaptığımda;
id parametresini sayfa parametresi gibi alıyor bu 1.
2.'si de www.domain.com/program/12342/program-adi gibi bir yapı yaptığımda "page not found" a düşüyor.
www.domain.com/program/12342 olarak yapınca ise çalışıyor.

ben istediğim formatta bir sayfa yaratmak için ne yapmalıyım acaba?
sanırım page formatında olmamalı gibi, post veya kategorilerle aynı formatta olamsı gerek gibi sanki ama tam bilemedim.

Custom post types şeklinde eklentiler var. Bunlar işinizi görür.

  • retiredcolonel  (08.11.18 12:46:27)
tamamdır kurayım öyleyse onu. içine custom php girebiliyoruz yani bunların dimi?

  • tchuck  (08.11.18 13:40:27)
.htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz.

RewriteRule ^program/([^/]*)/([^/]*)$ program?id=$1&ad=$2 [L]

Böylece www.domain.com/program/12342/program-adi url'sine giden birisi
aslında www.domain.com/program sayfasına gidip, id ve ad parametrelerini göndermiş olacak.

canlı örnek:
iltekin.com/program/234/winamp
  • işimdeyim gücümdeyim  (08.11.18 13:42:54 ~ 13:48:06)
@işimdeyim gücümdeyim,

aslında çalışacağına emindim ama çalışmadı ilginç.
htaccess dosyası aşağıdaki gibi.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
RewriteRule ^program/([^/]*)/([^/]*)$ program?id=$1&ad=$2 [L]
</IfModule>

# END WordPress
  • tchuck  (08.11.18 13:47:56)
son satıra yazdığın için çalışmıyor.
sondan bir önceki satıra (RewriteRule . /index.php [L] 'dan önceye) yazarsan çalışır.

fakat şu an fark ettim öyle olunca da wordpress'in diğer link yapısını bozuyor.
kurcalamaya devam ediyorum.
  • işimdeyim gücümdeyim  (08.11.18 13:54:39 ~ 13:55:49)