okuma ritüelleriniz var mı?

"serin sonbahar akşamları yağmur damlalarının teneke damları dövmesinin sesini yanan şöminede çıtırdayan at kestanesi kabuklarının sesi bastırdığı vakitlerde tütsülenmiş parşömen kağıtlarının kokusu da odayı sarmadan kitap okuyamam"

gibi ritüellerden bahsetmiyorum tabii, ama kendinizce yaptığınız ve bundan hoşlandığınız kitap okuma alışkanlıklarınız var mı? varsa nedir?

Hicbir okuma rituelim yok. Merak ettigimi acar okurum. Oyle romantizme bulasmam.
6-7 sene once metrobus rituelim vardi metrobuste okurdum sabah ve aksamlari artik metrobuse de binmiyorum. Zaten bir sey okursam dijitalden.

  • stavro  (07.11.18 20:31:50 ~ 20:36:47)
Yok.
Okumak istiyorsam ya da okumam gerekiyorsa açıp okuyorum. Sadece düşünce/kuram kitaplarında yarım saat sonra uyku bastıracağını bildiğim için çay kahve ictikten sonra okuyorum. İçecekle okuma eylemini sanırım aynı anda yapamıyorum ben. O icecek soğudu mu, dokülse nerem yanar düşüncelerinden dolayı elinde kupayla kitap okuma olayim yok.

  • Amaranta ursula  (07.11.18 20:40:28)
Ritüelim yok.
Ama bir tatil günüyse eğer ve ilginç bir kitap okuyorsam bütün gün okumayı seviyorum. Kindle yastığımın yanında oluyor zaten, uyanıp kaldığım yerden devam edip, kahvaltıda vs okumaya devam edip, sonra bir kahve yapıp okuyarak vs. günün çok büyük kısmını böyle geçirmek hoşuma gidiyor. Tabii ancak yaz tatilinde falan bu kadar boş vaktim oluyor.

  • sopiro  (07.11.18 20:42:10)
anlaşılması zor kitapları sabahları okurum aklıma daha iyi giriyor.

  • for day to break  (07.11.18 20:44:10 ~ 20:44:30)
Evde okuyamıyorum bir süredir, uykum geliyor. Kışın sahil kenarına gidip bir yandan üşüyüp bir yandan okumayı geçen kış çok sevmiştim, bakalım bu kış olacak mı.

  • Bruce  (07.11.18 21:10:51)
Yok. Eskiden gürültülü ortamlarda ve otobüs, metro vb. yerlerde okuduğumu anlamazdım ama zamanla alıştım. Işık olan ve uygun sıcaklıkta herhangi bir yerde okuyabilirim.

  • battal gemalmaz  (07.11.18 21:16:33 ~ 23:18:01)
Yok.
Devamını da yazar mısın merak ettim.

  • [GODDARD]  (07.11.18 21:42:20)
Ben gece herkes uyuyunca kitap okurum. Gecenin sessizliğinde kitabımla sohbet ederim.

  • ovungec zeus  (07.11.18 21:44:08)
Üniversite icin zaten sürekli okuma yapmak zorundayim. Odamda calisma masamda okurum, not alirim. Evin baska yerinde, kanepe üzerinde vs. makale, "ciddi" bir kitap okuyamiyorum; uyuyakalirim.

Kendim icin, sabah okuma yapmaya basladim birkac aydir bahcede sabah günesine karsi. Kis gelince ne olacak bilmiyorum. Sabah okumak iyi geliyor, kendim icin bir sey yaptigimdan emin sekilde gune basliyorum.
  • buf-e kür  (07.11.18 23:15:12)