Linux Tails hakkinda

Merhaba,

Linux tails kullanmak istiyorum. Biraz arastirdim. Emin olmak adina kullanan, daha once tecrube etmis olan varsa.
Raporlama uzmaniyim. Evde kullanabilecegim bir surum ariyorum. Yapacagim islemler asagidaki gibi

Internette gezinme, film, mp3 ve excel, access ve sql kullanabilir miyim

Mobil oldugum icin editleyemedim. Excel, access ve sql de veriler uzerinde calisiyorum.

Sorgular olusturabilmeliyim. Bu konuda pek bir bilgi bulamadim.
  • kaiserr76  (07.11.18 18:08:26)
eski excel sürümleri wine ile yarım yamalak çalışıyor, excel'in libreoffice dengini kullanırım dersen olur.
ama neden tails? pek yerleşik kullanıma uygun bir dağıtım değil.

  • redlinetheturk  (08.11.18 08:19:58)
Tails özelinde bir şey diyemem, fakat Crossover diye bir program var. Demosunu deneyebilirsiniz. Access'ten emin değilim fakat Excel ve Word sorunsuz çalışıyordu. winetricks ya da PlayOnLinux gibi yazılımlar da wine ile ilgili ayarları otomatik yaparak Office kurmanıza olanak sağlayan özgür alternatifler. Fakat bunlarda Office 2007 ya da 2010 ile çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Crossover: www.codeweavers.com
PlayOnLinux (direk Office sayfası): www.playonlinux.com
Winetricks: github.com
  • throw down the sword  (08.11.18 09:22:24)
yaptığım ön araştırma sonucu tails olabileceğini düşündüm.
Tails olmak zorunda da değil.

söylediğiniz sürümleri deneyeceğim. teşekkürler cevap verdiğiniz için
  • kaiserr76  (08.11.18 21:31:23)
Linux mint tam aradığım özelliklere sahip.

Wine uygulamasını da kurabilirsem süper olacak.
  • kaiserr76  (01.12.18 18:39:50)