araçta km

ne kadar önemli?

100.000 km psikolojik sınır mı? sanki işe yaramaz gibi geliyor bana. (sürekli sıkıntı çıkartacak hissiyatı)

Oldukça önemli. Sadece motor olarak bakma olaya.

100 bin çöptür, 20 bin çok düşük süper kafası doğru değil tabi.

Alacağın araçla ilgili tüm veriler önemli kilometresi de önemli ama tek önemli kriter değil.
  • bos gezenin bos ustasi  (07.11.18 17:19:03)
Aracın tarihçesini biliyor musun? bakımları düzenli yapılmış mı? tanıdık ustana göstereceksin o şekilde kararını vereceksin.

Benim aracım 1.3mjet dizel ilk sahibiyim bütün bakımlarını zamanında yaptırdım, şu an 210bin km de. Piyasada 50 bin km olan çoğu araçtan daha diri ve daha güzel bir motoru var, şu ana kadar periyodik bakım dışında hiç servise gitmedi arıza çıkarmadı.
  • zikardo  (07.11.18 17:36:58)
km cok onemli degil, sehir icinde 50000km yapmis ve duzenli servis gormemis bir araba, sehirler arasi 200.000km yapmis ve duzenli servise gotmis arabadan daha cok yipranmis olabilir. mesela isvicre'de trafik olmadigi icin ve araclar %90 uzun yolda 90-120km/h seviyesinde kullanildigi icin 200.000km yapmis araclar cok normal burada. ama istanbulda 100.000km yapmis bir aracin motoru muhtemelen en az 2 kati daha fazla calisma suresine sahiptir, dolayisiyla daha cok yipranmis olur.

  • crucio  (07.11.18 17:58:13)
2001 model 165.000'de aracımı satıp 2012 model 170.000'de dizel bir araç aldım. tabii ki düşük km daha olumlu ancak km tek başına bir gösterge değil.

ydışında 250-300 bin km gelmiş araçlar gayet normal kabul ediliyor, normal de zaten. ama türkiyede aynı aracı bedava versen satamazsın.
  • orpheus  (07.11.18 18:18:37)
km'si gostergelerden sadece biri. aracin ya$i ve yaptigi km'yi sehir icinde mi yoksa disinda mi yaptigi da onemli.

ben 50.000km - 200.000km araliginda oynuyorum. 50binde 2-3 senelik arac alip, 3-4 sene sonar 200bin'e gelmeden elden cikartmaya calisiyorum agir bakim ile ugrasmamak icin. bu dedigim almanlar icin gecerli.

sen ben almana bulasmam, japon alacam dersen ve bakimli bir arac bulabilirsen, ustune bir de adam gibi bakim yaparsan 400-500bin de gorursun buyuk sikinti yasamadan.
  • cooperr  (07.11.18 18:44:09)
100 km fazla değil

  • musmus  (07.11.18 18:47:04)
servis bakımlıysa sıkıntı çıkarmaz. Adam dışarıda ne idiği belirsiz markalarla aracı yıpratıyor. Sadece yağını ve filtrelerini değiştirerek bakım yaptırdığını zannediyor. Sonra 100bin km'lere geldiğinde yavaş yavaş başlıyor işte sıkıntılar contalardan borulardan.

  • goodman  (07.11.18 19:02:52)
geçmişini bilmiyorsan bence fazla 100.000 km de araba asla almam sadece motor değil şanzıman amortisor vs gibi bir dünya şey var.

  • basond  (08.11.18 07:46:29)
KM'den önce arabanın durumu, diğer göstergeleri, yıpranmışlığı daha önemli.

Hangi araç alınır?

200 bin km'ye dayanmış ama 80 bin km'ye düşürülmüş araç mı?

Yoksa 140 bin orjinal km olan mı?
  • John Bloor  (08.11.18 10:11:57)