internet- pornografi- çocuk pornosu vs

merhaba,
bu aralar emniyette gözlemlediğim kadarıyla çocuk pornosu izleyen, video- görsel gönderen (özel mesajla olsa dahi) soruşturma açılması, şahısların tutuklanmasında artış var. polis, adliye çalışanı, avukat- hakim olan arkadaşlar da bunu gözlemliyor mu ?

1-ilgililere sorduğumda bunun amerika'dan bir merkezden türkiye'ye bildirildiği söyleniyor ? doğru mu ? mesaj içeriklerine aynen erişebilyorlar o zaman, ama görüntünün çocuğa ait olduğunu tek tek mi tespit ediyorlar ?

2-bunların izlenmesi, yayılması suç ok, ancak internette bu tarz görsel ve videoları paylaşan ve bunların ortalama internet kullanıcıların anasayfasına düşüren instagram, twitter hesapları hakkında herhangi bir soruşturma yapılıyor mu ? bana hiç yapılmıyor gibi geliyor böyle hesap sayısı çok. yanılıyor muyum?

google çocuk pornosuyla ilgili linkleri saklıyor ve alakalı aktif ip'leri bildiriyor diye biliyorum.

  • 9kuyruklukedi  (07.11.18 10:55:00 ~ 10:55:32)
Artık tor ağında bile iz sürülebiliyor.

Neye nasıl eriştiklerini merak ediyorsan da tavsiye ederim.
www.imdb.com
  • fermiparadoksu  (07.11.18 11:00:26)
1: ABD istihbaratının dünya genelinde bir takım anahtar kelimeler üstünden filtreleme yaptıkları zaten malum, ha bunu diğer ülkelerle paylaşırlar mı bilmiyorum, böyle bir ortaklıklarının olduğu ülkeler illa ki vardır tabii. Mesaj içeriklerine ulaşıyorlar mı bilmiyorum ama ABD istihbarat servisi deyince gözümüzde büyütüyoruz fakat aylarca Apple'dan iPhone şifresi almaya çalışıp alamadılar da sonradan kendileri bir şekilde şifreyi kırmanın yöntemini buldular, yani özel mesajlaşmalara istedikleri an ulaşabileceklerini çok düşünmüyorum.

2: Sosyal mecralarda hesaplar anonim olduğu için soruşturma açıılması kolay olmuyor ama şikayet gelirse Facebook-Instagram zaten her türlü bilgiyi paylaşıyor, Twitter da çocuk pornosu-pedofili gibi konularda bilgi paylaşımı yapıyor, Türkiye'de bu şekilde çok hesap kapanıyor ama yasal anlamda bir işlem yapıldığını ben de pek görmedim anca swinger falan olursa ona koşuyorlar.
  • angelus  (07.11.18 11:13:58 ~ 11:21:14)
@angelus

1-benim rastladığım örneklerden biri doğrudan fb üzerinde mesajlaşma üzerinden tespit edilmiş bir görseldi. o yüzden mesajları okuyabildiklerini anladım, çocuk pornosu- istismarı hakkında uluslararası anlaşma var sanırım. biz de doğrudan amerikadan gelen raporlamayı kabul ediyoruz.

2-ekşi, instagram, twitter sitesine direkt bir şey yapamaz tamam ancak bu sitelerde halka açık şekilde görseli yayan, yükleyen kullanıcıyı tespit etmek çok mu zor ? bunlar da resen soruşturulmalıydı.
  • damla sakızlı dondurma  (07.11.18 11:19:50)
İlk cevabımı editledim bu konuda ama daha açık olarak tekrar cevaplayayım. Eğer çocuk pornosu-pedofili gibi bir durum varsa yayınlandığı platformla resmi olarak iletişime geçmek gerekiyor, yani Facebook'la ya da Twitter'la artık emniyet mi olur valilik mi olur bilmiyorum, resmi olarak başvurması gerekiyor, bu şekilde bir başvuru olursa hesaplar hakkında bbilgiler alınıp yasal işlemler yapılabilir ama bizimkiler anladığım kadarıyla siyasi bir şey olmadığı sürece bu şirketlere başvuruda bulunmuyorlar, o nedenle yasal bir şeyler pek olmuyor, yoksa istenildiği takdirde, bu tür durumlarda bu şirketler ellerindeki bilgileri paylaşıyorlar.

  • angelus  (07.11.18 11:26:29)
ABD istihbarat servgisi diyince gozumuzde buyutuyoruz fakat gercekten buyutulecek kadar muthis bir teskilat. Bir dusunce okumadikali kaldi adamlarin. Onu bile yapmaya baslamislardir belki. Bazi seyler kulaga komplo teorisi gibi geliyor ama her zaman oyle degil gercekte.
Tek tek tespit etme durumu oldugunu hic mi hic sanmiyorum, algoritmalar yapiyor bu isi gunumuzde. Ve evet, dehset algoritmalar var aklina hayaline gelemyecek isleri yapabilen algoritmalar var gunumuzde.
Cocuk pornosu konusunda ABD teskilatlari ne yapiyor ne yapmiyor bilmiyorum.
  • stavro  (07.11.18 11:30:09 ~ 11:30:46)
Türkiye’nin 2014 yılında hayata geçirdiği bir sistem var. Tüm iss lere zorunlu tutuldu. İsrail’den milyon dolarlık makineler satın alındı. İnternette yaptığınız her hareket süzgeçten geçiyor. Bu dediklerim Twitter ve Facebook gibi platformlar için geçerli değil ama yaptığınız aramalar, internet sitesi istekleri hepsi süzülüyor bilginiz olsun.

  • goodman  (07.11.18 12:16:29)