SSD ve RAM

Merhabalar. Bu işlerden pek anlamayan ve anladığını da iddia etmeyen bir arkadaşım var.

Kendisine geçen gün RAM'in ne olduğunu kabaca anlattım. Tamam dedi. Ama sonradan "Sen yanlış biliyormuşsun, SSD dediğin şey RAM'miş" şeklinde bir dönüş yaptı. Yine dilim döndüğünce anlattım ama ikna edebildiğimi sanmıyorum.

Sizce nasıl anlatmalıyım?

PS: Bildiğim kadarıyla SSD RAM'ler de mevcut ama elbette ki konumuz değil. Konumuz "SSD = RAM?" sorusunu cevaplamak. "SSD RAM" olayına girersek arkadaşın devreler komple yanar gibime geliyor.

en basitinden biri kalıcı biri geçici hafıza diyebilirsiniz. güç kesilince ram'de veri kalmaz.

  • absel  (05.11.18 21:54:39)
ben bu konuyu öncelikle ssd olmayan hard disklerin çalışma mantığını floppy disket üzerinden anlatıp, aynı kasetçalar gibi okuyucu kafanın disketin ilgili kısmını görmek için hdd'nin içeride fıldır fıldır döndüğünü sonra da ssd ile birlikte artık floppy'ler gibi içeride dönen bir magnetik disk yerine bim gibi ürünlerin reyon olduğu bir sisteme geçildiğini anlatıyorum. kağıt kalemle daha kolay oluyor tabi.

  • fucking machine in my head  (05.11.18 21:57:36)
lütfen anlatmayınız ki bilgisayarcılar da şeker yiyebilsin.

  • binder dandet  (05.11.18 22:02:08)
Ram kelimesi iki manali kullanıldığı icin kafa karıştırıyor. Hem bir hafiza çeşidi, hem de o çeşit bir hafiza manasına geliyor. Yani ssdler tip olarak rastgele erişimlidir (ram dir), sirali erisimli değildir (sequential, sam değildir)

  • herhaltibiliyoring  (05.11.18 22:07:14)
SSD'ye kaydedilen veri bilgisayar kapansa da, ssd o bilgisayardan sökülüp başka bilgisayara takılsa da silinmez, bozulmadığı sürece her zaman ulaşırsın.

Ram ise geçici işlem hafızasıdır, pc kapandığı an içinde hiç bir şey kalmaz.

Desen anlamaz mı?
  • John Bloor  (06.11.18 08:56:48)