yurtdışında yaşayan birinin askerliği

yapmak istemezse ne olur? ülkeye girince sıkıntı olur sanırım. ama girmezse mesela hiç, hep yurtdışında yaşarsa askerlik yapmaması sıkıntı olur mu?

silmezsen sevinirim duyuruyu.

  • tsubasa  (05.11.18 14:53:47)
Ülkeye girişte de sıkıntı olmaz. Gbt'ye falan denk gelirsen, otele falan gidersen alırlar ama. Artık havaalanında askerlik kontrolü falan kalmadı.

Zaten ülkeye girmezsen ne olacak ki? MİT seni operasyonla ülkeye mi getirecek?
  • noluyo yaa  (05.11.18 14:58:44)
TC vatandaşı olup askerlik görevini yerine getirmeyenler vatandaşlık haklarından yararlanamıyorlar diye biliyorum ben, örneğin oy vermek gibi. Ama konsolosluk ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacaksınız bu durumda onu bilemedim. Kayınbiraderim bu durumdaydı, ama o yurtdışında vatandaş olduktan sonra TC vatandaşlığından feragat etti (çifte vatandaşlığı önleme vs.) ve askerlik sorumluluğu düşmüş oldu.

  • SiyamkedisiZorro  (05.11.18 15:40:58)
Türkiye'den emekli olamazsın. İkramiye ve emekli maaşı yalan olur. Sırf bunun için 55-60 yaşında askerlik yapanlar var.

  • empedokles  (05.11.18 15:42:54)
2000 euro olmalı dövizli askerlik. direk muaf oluyorsun. bu bedelliler gibi 21 gün askere gitmede yok.

bunların dışında hiç ülkeye gelmeye niyeti yok ise kimse zorla askere götüremez. en fazla vatandaşlıktan çıkartılması lazım o da bu kadar kolay mı bilmiyorum.
  • belkider  (05.11.18 16:08:15)
bu tarz uzun vadeli konuları bugünün mevzuatına göre değerlendirmek genelde çok farazi kalıyor. örn. bugün kontrol edilmeyen bir şey 3 sene sonra kontrol edilebilir. şuan için ülkeye girmezsen bir sorun yok. ama başka ülkenin vatandaşı olmazsan illa ki pasaportun süresi dolacak ve elçiliğe gitmen gerekecek. o zaman ne olur? o günün şartlarında neler isterler tahmin etmek zor? başka vatandaşlığa geçer ve mevcut vatandaşlıktan izinle ayrılırsan bir sorun olmaz.

  • helenart  (05.11.18 16:30:08)