türkiye'de yabani hayvan az mı?

yabancı videolarını izliyorum da. adam evinden çıkıyor kocaman yengeçler, balıklar, ıstakozlar avlıyor. tüfeğini alıp geyik, ördek, domuz, tilki bile vurup yiyor. çamurlukta bile balık, yengeç var büyük büyük. ufacık gölden türlü türlü yemeklik canlılar çıkıyor. bizim buralar kuraktır belki ondan görmedim.

türkiye'de böyle hayatlar var mı? mud crab denen çamur yengeci var mı mesela? deniz kenarı bir şehirde istesem ıstakoz avlayabilir miyim? sürekli tavuk, dana, saçma sapan balıklar valla bıktım artık.

Bazı yerlerde domuz, tilki vs avlandığını biliyorum da öyle çöplükten yengeç, bahçeden timsah falan çıkmasının oluru yok. Şehirleşme çok fazla bir kere. İnekler tavuklar da bize fayda sağladığı için çoklar.

  • ravenclaw  (05.11.18 00:14:25)
Ben cocukken herkesin arabasinda tilki kuyrugu asili olurdu. Benden once de yaban tavsani varmis, ona yetisemedim.
Avlaya avlaya bitirdiler tilki kalmadi tavsan zaten bitikti. sonra domuz cikti.

Dedem bi zamanlar su samuru oldugunu da anlatiyor. Adini bilmiyorlarmis korkarlarmis hayvandan.
  • acemi  (05.11.18 01:00:10)
Benim canlı gördüklerim; kurt, çakal, tilki, ayı, atmaca, yılan,domuz, yunus muhtemelen biraz daha vardır. Biz milletcene doğanın ırzına geçtiğimiz için sayıları gittikçe azaldı

  • mirty  (05.11.18 01:10:17)
Ülke ve birey bazında, istisna haricinde dengeli yaptığımız hiç bir şey var mı? Avlanma, balık tutma, balık yetiştirme. Bunların hiç birisini düzgün yapmadığımız için bahsettiklerin ne yazık ki mümkün gözükmüyor.

  • oligomer  (05.11.18 07:00:18)
kisa cevap yok, uzun cevap uzun zamandir cok hizli bir sekilde azaldi, su anda biz konusurken son kalan yerleri de arab marab ne bulurlarsa satip saviyorlar, turkiye'de bulabilecegin hayvanlar cok kisitli, hicbiri de vahsi degil cunku turkiye'de vahsi yasam diye bir kavram yok, onlarin bir hakki yok, bir zamanlar leopar bile vardi, simdi sincap gorunce seviniyoruz. birakin hayvani turkiye'de vahsi yesillik bile yok, benim neden bahsettigimi anlayacak insan bile cok az, cunku kulturumuz son yillarsa cok bozuldu, egitimli insanlarin bile geri donusum yapmadigi, herseyde plastik kullandigi bir ulke burasi, vahsi doga gormek istiyorsaniz ulke sinirlarindan cikin.

  • mavicorap  (05.11.18 10:50:11)
Denizlerdeki balik türü ve yogunlugu da cok ciddi sekilde azaldi, icine ettik; bitti gitti. O gerizekali avcilar yuzunden tükeniyor ayakta kalabilmis son vahsi hayvan türleri de. Yoksa Ankara yakinlarinda cok yakin zamana kadar vasaktir, tilkidir bol imis. Yilan türleri hala yasiyor, tarla ilaclarina vs. ragmen. Ayi var az da olsa, kurt kirsalda hala "tehlike".

  • buf-e kür  (05.11.18 13:56:33 ~ 13:57:58)